Hasičský záchranný sbor: Posíláme pomoc do Francie kvůli povodním

03.01.2024 16:08 | Tisková zpráva

Hasičský záchranný sbor ČR dnes na základě dohody mezi Ministerstvem vnitra a Ministerstvem zahraničních věcí vysílá pomoc do Francie v souvislosti s povodněmi.

Hasičský záchranný sbor: Posíláme pomoc do Francie kvůli povodním
Foto: HZS ČR
Popisek: logo Hasičského záchranného sboru České republiky

Součástí modulu je 18 příslušníků HZS ČR, kteří povezou 15 kusů hasičské techniky, půjde o dvě mobilní čerpadla, jeden obojživelný vůz ARGO a jeden záchranný člun. Část této techniky patří Správě státních hmotných rezerv.

Francie požádala včera v rámci Mechanismu civilní ochrany EU o pomoc v souvislosti s povodněmi na severu země. Česká republika nabídla jako první země pomoc, konkrétně dvě velkokapacitní čerpadla. Kolona vozidel vyrazila z Hlučína do Francouzského města Saint-Omer dnes v poledne. Trasa odřadu povede přes Polsko, Německo, Nizozemsko a Belgii. Do Francie dorazí ve čtvrtek. Předpokládaná doba nasazení modulu je dva týdny.

Tým je vybaven zmíněnými dvěma velkokapacitními čerpadly, jedno s kapacitou 1500 litrů/sec., druhé čerpadlo s kapacitou 400 litrů/sec. Čerpadla jsou schopna přečerpat 5 400 000 l/hod + 1 440 000 l/hodinu, celkem celý modul 6 840 000 l/hod (6 840 m3/hod).

I s ohledem na aktuálně zvyšující se hladiny řek v České republice nemáme obavy, že by čerpadla v naší zemi chyběla. HZS ČR disponuje těmito velkokapacitními mobilními čerpadly:
- 3x MČS s kapacitou 1500 l/s (2 zůstávají v ČR)
- 5x MČS s kapacitou 600 l/s (5 zůstává v ČR)
- 6x MČS s kapacitou 400 l/s (5 zůstává v ČR)
- 12x MČS s kapacitou 150 l/s (12 zůstává v ČR)

Česká republika disponuje jednou z nejvyšších kapacit těchto mobilních čerpadel. Jedná se o čerpadla Sigma české výroby.

Naposledy Česká republika mobilní čerpací stanice vyslala na pomoc do zahraničí před 10 lety. Jednalo se o pomoc v souvislosti s rozsáhlými povodněmi v červnu roku 2014 v Srbsku a Bosně a Hercegovině.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Jak hodnotíte naši armádu?

Kdyby došlo na nejhorší, myslíte, že by nás ubránila? Třeba poslanec Mašek si to nemyslí, což mě dost vyděsilo, přijde mi, že on se v tom vyzná, ale je zajímá mě i názor někoho z jiné strany a vy se podle toho, co jsem si našla obraně taky věnujete. A ještě jedna věc mě zajímá, kdyby došlo na nejhor...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Meziroční cenový růst zpomalil

10:04 Český statistický úřad: Meziroční cenový růst zpomalil

Spotřebitelské ceny meziměsíčně klesly o 0,3 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména nižšími cenami v od…