Hejtman Novák navštívil studenty, kteří učí domkaře správně topit

30. 1. 2016 20:11

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák navštívil studenty Slezského gymnázia v Opavě, kteří se už několik let věnují unikátnímu projektu Emise.

Hejtman Novák navštívil studenty, kteří učí domkaře správně topit
Foto: Moravskoslezský kraj
Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák

Ve snaze o lepší ovzduší obcházejí opavské domácnosti a radí lidem, jak lépe a správně topit.

V topné sezoně organizují studenti, takzvaní emisaři, pochůzky po městě a sledují, jaký kouř stoupá z komínů. Pomocí Ringelmannovy stupnice pak určují, zda jde o kouř závadný, pokud ano, zazvoní na dům a snaží se majitelům vysvětlit, že topí špatně. Rozdávají brožury, ve kterých se občané dozvědí bližší informace, pořádají výstavy, v roce 2014 byli pozváni k projednávání do výboru Poslanecké sněmovny pro životní prostředí. Jejich aktivitu moravskoslezský hejtman nyní ocenil a zaštítil.

Během návštěvy školy, jejímž zřizovatelem je Moravskoslezský kraj, hejtman mimo jiné připomněl, že před čtyřmi lety se v kraji jako první v zemi zavedly dotace na výměnu kotlů v domácnostech. „A během těchto čtyř let se podařilo vyměnit už čtyři tisíce kotlů za zhruba dvě stě milionů korun. Co je ale důležitější, tyto nové kotle zabránily, aby se čtyři sta tun prachu dostalo do ovzduší,“ poznamenal hejtman Miroslav Novák.

Upozornil, že nový dotační program „kotlíkových dotací“ vyhlásil Moravskoslezský kraj loni 18. prosince. „Pro celou Českou republiku je do roku 2020 na výměnu starých kotlů k dispozici devět miliard korun z evropských peněz, pro Moravskoslezský kraj je vyčleněna zhruba miliarda a půl. V rámci první výzvy, kterou jsme vyhlásili koncem prosince, je to téměř půl miliardy korun. A důležité je, že je možné dosáhnout až na 95 procent pořizovací ceny,“ uvedl hejtman.

Jako jediný kraj v zemi přispěje žadatelům ke státní dotaci navíc pět procent ze svého rozpočtu, Krajský úřad MSK vyřídí za obce, které na nové kotle občanům rovněž přispějí ze svého rozpočtu, administrativu a poskytne další nadstandardní služby. Žádosti o stopadesátitisícovou dotaci mohou zájemci podávat od 1. února do 29. dubna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

easyJet je nejtišším dopravcem na pražském letišti

18:54 easyJet je nejtišším dopravcem na pražském letišti

V letošním ročníku soutěže Nejtišší dopravce, kterou pořádá Letiště Praha ve spolupráci s městskou č…