Historický úspěch Ministerstva financí v aukcích státních dluhopisů

11. 11. 2015 20:30

Dne 11. listopadu 2015 uskutečnilo Ministerstvo financí další aukce střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů, ve kterých byly tentokrát nabízeny státní dluhopisy se splatností 2, 8 a 15 let.

Historický úspěch Ministerstva financí v aukcích státních dluhopisů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí
reklama

V konkurenční části aukce třetí tranše Státního dluhopisu České republiky, 2015–2017, 0,00 % dosáhlo Ministerstvo financí historicky nejnižšího aukčního výnosu při prodeji střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů, když se mu podařilo na trh umístit tento státní dluhopis v celkové jmenovité hodnotě 11,0 mld. Kč při průměrném aukčním výnosu -0,332 % p. a.

„Toho, že se nám v letošním roce poprvé v historii podařilo na finančních trzích dosáhnout stavu, kdy jsou věřitelé ochotni za to, že státu půjčují, platit, využíváme - s ohledem na rizikovost dluhového portfolia - v maximální možné míře. Prodejem státních dluhopisů za záporný výnos dosáhlo Ministerstvo financí v tomto roce čistého příjmu do státního rozpočtu ve výši přibližně 250 mil. Kč,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš.

Další historický úspěch zaznamenalo Ministerstvo financí při prodeji Státního dluhopisu České republiky, 2015–2030, 0,95 %, když se mu v konkurenční části aukce podařilo umístit tento dluhopis v celkové jmenovité hodnotě přibližně 2,0 mld. Kč při historicky nejnižším aukčním výnosu 15letého státního dluhopisu ve výši 0,992 % p. a.

V dnešní konkurenční části aukce prodalo Ministerstvo financí státní dluhopisy v celkové jmenovité hodnotě 15,1 mld. Kč.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo pro místní rozvoj: Jak je to s 5G sítěmi

7:34 Ministerstvo pro místní rozvoj: Jak je to s 5G sítěmi

V poslední době se objevují spekulace o spojitosti mezi koronavirem (SARS-CoV-2), tedy onemocněním C…