Hnutí Brontosaurus: Na Ukrajinu letos za značením stezek vyjelo 50 dobrovolníků

19.12.2017 22:23

Hnutí Brontosaurus již šestým rokem realizuje dobrovolnické akce v zakarpatské Ukrajině s cílem podpořit tamní udržitelnou turistiku. Dobrovolníci a dobrovolnice se podílí na značení turistických stezek tak, jak je známe z České republiky. Za rok 2017 se do hornaté části Ukrajiny vydalo téměř 50 účastníků a účastnic.

Hnutí Brontosaurus: Na Ukrajinu letos za značením stezek vyjelo 50 dobrovolníků
Foto: brontosaurus.cz
Popisek: Hnutí Brontosaurus
reklama

"Velmi nás těší a překvapuje zájem o dobrovolnictví na Ukrajině. Po menším útlumu z důvodu složité situace na Ukrajině lámeme rekordy v účasti," říká dlouholetá koordinátorka dobrovolnických akcí, Kristina Studená. "Přesto že na Ukrajině působíme už šest let, máme stále plné ruce práce, a proto se nám hodí každá ruka navíc. Dobrovolníci jsou velmi spolehliví, za den běžně ujdeme kolem 25 km a vyznačíme zhruba 6 až 8 km. Za dobu pořádání táborů jsme vyznačili a obnovili přes 400 km tras v oblasti od slovenských hranic až po věhlasnou Koločavu."

Stezky v horách tvoří již velmi komplexní infrastrukturu - přidávají se další poskytovatelé ubytování, dochází k rozvoji služeb jako možnost využít saunu, koupit si med či domácí sýr nebo si objednat rovnou celé pohoštění v tradičním stylu. Oblast je navštěvovaná turisty z Polska, Česka a Slovenska, stejně tak trasy využívají místní.

Trasy jsou pečlivě zaznamenávány a evidovány, průběžně dochází k jejich převodu do Open Street Ma! ps, takže jsou následně přes portál mapy.cz dostupné i českým turistům. V pravidelných nejméně ročních intervalech vychází také tištěné mapy v nakladatelství Kartografia v Kijevě. Mapy jsou cestovatelům dostupné v Užhorodě, který je nejčastějším přestupním místem při cestování do Zakarpatí.

"Pro Hnutí Brontosaurus jsou dobrovolnické projekty na Ukrajině tradičně jednou z nejvýznamnějších aktivit. Smysluplně tu uplatňujeme a přenášíme bohaté zkušenosti z více než čytřicetileté tradice organizování dobrovolnických akcí," komentuje brontosauří aktivity na Ukrajině programový ředitel Hnutí Brontosaurus, Dalimil Toman. "Význam akcí vidíme nejen v samotné pomoci s udržitelným rozvojem chudých regionů Zakarpatí, akce jsou přínosné také v kulturní výměně, kontaktu dobrovolníků s místními lidmi i v osobnostním rozvoji a aktivizaci mladých účastníků akcí. Nová přátelství a krásné hory jsou pak nejhezčí odměnou, kterou dobrovolníci dostávají."

Od roku 2011 působí Hnutí Brontosau! rus v západní části Ukrajiny, kde realizuje několikrát ročně d! obrovolnické akce s cílem rozšířit turistickou infrastrukturu v ukrajinských horách. V rámci letního tábora i jarního a podzimního výjezdu vyráží z Česka tři desítky dobrovolníků a dobrovolnic, kteří se zde podílí na značení horských stezek podle české normy. Projekt turistického značení s cílem rozvíjet udržitelnou turistiku zde Brontosaurus realizuje společně s Hnutím Duha Jeseníky a Ivo Dokoupilem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany vyhlásilo další výběrové řízení na prodej nepotřebného nemovitého majetku

22:57 Ministerstvo obrany vyhlásilo další výběrové řízení na prodej nepotřebného nemovitého majetku

V úterý 29. září 2020 vyhlásilo Ministerstvo obrany další výběrové řízení na zjištění zájemce o koup…