Hnutí Duha: Dnes je Mezinárodní den rysů

11.06.2019 14:17

K Mezinárodnímu rysímu dni, který se slaví právě dnes, přinášíme také jedno kulaté výročí. Je tomu právě 10 let, co se na beskydské lokalitě v okolí Lysé hory vyfotil na jaře 2009 rys Saša, první fotograficky zdokumentovaný divoce žijící rys v CHKO Beskydy.  Rys, který byl zachycený na výletě třeba i v Javorníkách.

Hnutí Duha: Dnes je Mezinárodní den rysů
Foto: hnutiduha.cz
Popisek: Hnutí Duha - logo
reklama

Lokalitu pod Lysou horou od roku 2009 Hnutí DUHA nepřetržitě sleduje. Za 10 let tady fotopasti zaznamenaly 51 návštěv rysů, minimálně 14 různých jedinců. Nejčastěji se zde pohybovali Licous a později jeho syn Jiří.
 
Nejdéle sledovanými rysicemi jsou samice Heřmína a Draža. Heřmína se poprvé nafotila se svými třemi sourozenci a matkou Karinou v říjnu 2010 ve východní části Javorníků, Draža v okolí Lysé hory v prosinci 2010, rovněž jako kotě. Obě dvě rysice tedy mají letos devět let a měly by opět vychovávat potomky, kteří v tuto dobu přichází na svět. [1]. Rysice Heřmína je aktuálně sledovaná pomocí telemetrického obojku v rámci společného přeshraničního projektu, na kterém se podílí také Národné lesnické centrum ze Slovenska [2].  
 
Aktuálně se na česko-slovenském pomezí pohybuje 11 dospělých rysů, minimálně jeden vlčí pár a 3-4 medvědi. Potvrdil to systematický monitoring velkých šelem, který s pomocí dobrovolníků Vlčích hlídek provádí Hnutí DUHA ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR,  Správou CHKO Beskydy.

Michal Bojda, koordinátor beskydského monitoringu velkých šelem z Hnutí DUHA Olomouc, řekl:
„Letošní zimní sezónu se nám poprvé podařilo pomocí fotopastí zdokumentovat výskyt rysa také ve Vizovických vrších. I v následujících měsících budeme pohyb rysů a dalších velkých šelem podrobně sledovat. Uvítáme také poznatky o pohybu šelem od veřejnosti na e-mail stopy@selmy.cz.”

Dana Bartošová z AOPK ČR, Správy CHKO Beskydy řekla:
„Technika nám umožňuje získat nové informace o biologii rysů.  Je známo, že okrajové populace šelem mohou být ohroženy příbuzenským křížením. Tento  „neduh“ odhalily genetické analýzy také u rysů v beskydské oblasti. Příčinou je nízký počet dospělých zvířat, což souvisí i s lidskými aktivitami (pytláctví, zhoršené migrační možnosti rysů ze Slovenska  do Beskyd vlivem rostoucí zástavby a dopravy). Určitým řešením by snad mohlo být „oživení“ beskydské rysí populace o 1-2 rysy ze vzdálenější karpatské oblasti.“
 
Miroslav Kutal, vedoucí programu Šelmy z Hnutí DUHA Olomouc, řekl:
„Fotopasti nám umožnily sledovat přesné počty rysů i jejich obdivuhodné životní příběhy. Za 10 let jsme získali přes 6800 snímků rysů a víme tedy, že populace rysů se v Beskydech i v Javorníkách pravidelně rozmnožuje, rovnováha je však křehká, rysi svůj výskyt především v Moravskoslezských a Vsetínských Beskydech nerozšiřují navzdory existenci vhodných biotopů.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FNUSA: Vzácné tisky z lékařské knihovny jsou 300 let staré

21:46 FNUSA: Vzácné tisky z lékařské knihovny jsou 300 let staré

Kardiolog Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně doc. MUDr. Josef Šumbera věnoval před časem nemocničn…