Hnutí Duha: Pramen Vltavy nevyschl

18.08.2015 12:18

Tandem senátorů Tomáš Jirsa (ODS) a Jan Veleba (SPO) opět, slušně řečeno, mystifikovali veřejnost a politiky, tentokrát šířením poplašné zprávy o vyschnutí pramene Vltavy. Prý je za to spoluzodpovědné Hnutí DUHA a „gigantický pokus zelených vědců“, když ponecháním lesů v národním parku přírodě uschly kvůli kůrovci staré smrky okolo pramene. To je hodně silné obvinění.

Hnutí Duha: Pramen Vltavy nevyschl
Foto: hnutiduha.cz
Popisek: Hnutí Duha - logo

Clánky senátora Tomáše Jirsy (ZDE) a senátora Jana Veleby (ZDE) informují, že vyschl pramen Vltavy. Píší, že je to národní tragédie a že za to nese (spolu)vinu Hnutí DUHA a vědci.

Tak především: pramen Vltavy nevyschl. Přestala téci voda z trubky do uměle vytvořené studánky, ke které chodí turisté v domnění, že vidí pramen Vltavy. Hlavní pramen Vltavy ale i nadále vytéká z níže položeného rašeliniště a je posilován řadou pramínků ze svahu Černé hory. Jeden z těchto menších pramínků nyní přestal dodávat vodu do trubky, která vede pod zemí k „turistické“ studánce. Nakonec se zjistilo, že trubka je ucpaná, což si nikdo ze šiřitelů zprávy o vyschnutí pramene Vltavy a obviňování ekologů a vědců předem neověřil.

Ale i kdyby nebyla - samozřejmě, že v tom extrémním suchu prameny vysychaly. Viděli jsme to všude. A naplní-li se prognózy globálních změn klimatu, budou taková sucha čím dál častější. Dávat za vinu vyschnutí jednoho z pramenů Hnutí DUHA byla samo o sobě účelová lež jako věž, nad kterou mnohý čtenář jen zakroutil hlavou. Kdyby totiž byly stromy napadené kůrovcem kolem pramene Vltavy vykácené, jak prosazují senátoři Jirsa s Velebou, a vznikla tam další velká holina, vody by bylo ještě méně. Půda alespoň částečně zastíněná suchými stromy totiž zachovává svou soudržnost a schopnost vázat vodu, kdežto půda na holině je vystavená přímému slunečnímu žáru a její struktura se rozpadá.

Příčinu dnešního stavu lesů u pramene Vltavy je třeba hledat v období ještě před orkánem Kyrill - v nerozumných těžbách pod vrcholem Černé hory v devadesátých letech. Vzniklé holiny pak rozšiřoval vítr, opakovaly se polomy, které dosáhly až ke zbytku pralesa nad pramenem Vltavy. Orkán Kyrill to pak dovršil. Kdyby se tehdy v roce 2007 polomy opět vytěžily, nenastoupil by možná kůrovec, ale rozšiřovaly by se dál holiny větrem.  Šance na zachování „zeleného lesa“ tam už tehdy nebyla.

Pro přírodu v národním parku je mnohem lepší ponechat uschlé stromy stát, aby chránily půdu i mladé stromky, které pod nimi vyrůstají, než napadené smrky vytěžit. Z kácení, které prosazuje senátor Jirsa, mají prospěch jen těžařské společnosti. Chceme-li, aby krajina lépe hospodařila s vodou, nedělejme v lesích holoseče. V národním parku nechme přírodě svobodu a v ostatních hospodářských lesích provádějme těžbu dřeva šetrně.

Zjištěním ucpané trubky ale ztrácí další debata nad „vyschlým“ pramenem Vltavy smysl. Slušný člověk by se v takové situaci za vyřčená obvinění rychle veřejně omluvil.

Jaromír Bláha
Hnutí DUHA

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda navrhuje posílit ochranu klientů bank a spořitelen, zjednodušila i proces likvidace firem

7:34 Vláda navrhuje posílit ochranu klientů bank a spořitelen, zjednodušila i proces likvidace firem

Vláda Andreje Babiše schválila na jednání v pondělí 15. července 2019 návrh novely zákonů o bankách …