Hospodářská komora ČR: Konec zbytečné byrokracie pro zaměstnavatele

09.11.2024 11:27 | Tisková zpráva

Vláda schválila dlouho očekávanou novelu zákona o specifických zdravotních službách, která výrazně snižuje byrokracii pro zaměstnavatele. Ministerstvo zdravotnictví tak dotáhlo reformu pracovně-lékařských služeb, na které úzce spolupracovala Hospodářská komora ČR. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek zrušil řadu byrokratických úkonů a otevřel prostor pro preventivní programy poskytované zaměstnavateli.

Hospodářská komora ČR: Konec zbytečné byrokracie pro zaměstnavatele
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

Mezi klíčové změny patří zrušení povinných vstupních pracovně-lékařských prohlídek pro zaměstnance zařazené v 1. kategorii, tj. u práce, ze které nevyplývá ani pravděpodobný nepříznivý vliv na zdraví zaměstnanců. Do této kategorie můžeme zahrnout např. většinu administrativních prací či prací v sektoru služeb.

Zaměstnanci tak již nebudou nuceni povinně podstupovat povinnou vstupní prohlídku, které nebyla reálnou prevencí, ale čistě administrativní záležitostí. Pokud ale budou zaměstnavatelé i uchazeči o zaměstnání chtít, budou moci tuto prohlídku absolvovat dobrovolně.

„Tato novela je skutečně průlomová. Snižuje byrokracii a zároveň zajišťuje zachování vysokých standardů ochrany zdraví zaměstnanců. Je výsledkem dlouhého procesu, který na počátku volebního období nastartovala Hospodářská komora ČR. Reforma pracovně-lékařských služeb přináší velkou administrativní úlevu pro zaměstnavatele a zároveň zajistí lepší podporu zdraví pracovníků,“ uvedl Tomáš Prouza, viceprezident Hospodářské komory ČR.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Migrace

Kritizujete Rakušana za jeho migrační pakt. Na druhou stranu, jak jste si s migrací poradili vy? Co jste udělali proto, abyste zabránili nelegální migraci? Vy jste byla ministryní před Rakušanem a podle mě jste si vedla stejně špatně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj: Zábavným dnem na Stezce korunami stromů v Janských Lázních poděkujeme pěstounům

7:23 Královéhradecký kraj: Zábavným dnem na Stezce korunami stromů v Janských Lázních poděkujeme pěstounům

Královéhradecký kraj ve spolupráci se Stezkou korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních pořádá v s…