Hospodářská komora: České hospodářství zatím vykazuje velmi dobré výsledky

31.07.2019 17:05 | Zprávy

Zaměstnavatelé přidávají na mzdách a investují do efektivnější výroby. Podnikům by se mohlo dařit i příští rok.

Hospodářská komora: České hospodářství zatím vykazuje velmi dobré výsledky
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

Kondice české ekonomiky navzdory zhoršení hospodářské situace v eurozóně je velmi dobrá, letos vzroste o 2,7 % a příští rok o dalších 2,6 %.  Většímu ekonomickému růstu ale brání nedostatek zaměstnanců, problémem bude možný „tvrdý brexit“. Vyplývá to z nové prognózy Hospodářské komory České republiky vycházející ze zpětné vazby členských firem napříč odvětvími, obory i regiony a využívající model všeobecné ekonomické rovnováhy České spořitelny.

V prvních šesti měsících letošního roku podniky často doháněly plnění zakázek, které kvůli zahlcení objednávkami nestihly vyřídit v loňském roce. I přes mírný pokles zájmu o české výrobky a služby, způsobený především vývojem na hlavních odbytištích, zůstaly zakázky stále na úrovni umožňující firmám jejich solidní růst. Hnacím motorem ekonomiky jsou přitom v současnosti zejména domácí spotřebitelé.

„Apetit českých spotřebitelů a jejich vyšší životní úroveň promazávají kola české ekonomiky. Loni touto dobou i letos zkraje roku leckdo sázel na recesi, teď je jasné, že pro tento ani příští rok i přes vnější rizika české ekonomice recese nehrozí. A to ani v případě tvrdého brexitu,“ podotkl ředitel Odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Ladislav Minčič, jehož tým analytiků data firem zpracoval.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

JUDr. Renata Vesecká byl položen dotaz

Změna zákona

Tím, že chcete změnit zákon, v kterém by podle vás nově mělo být jasně napsáno, že prezident musí na návrh premiéra ministra jmenovat, není to vlastně jen potvrzení toho, že to teď nemusí? A jestli jsou podle vás nejasnosti, pořád nechápu, proč se nepodá kompetenční žaloba?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní: Zbrašovské aragonitové jeskyně poprvé hostily prezidenta

22:03 Správa jeskyní: Zbrašovské aragonitové jeskyně poprvé hostily prezidenta

V Koblihové síni jeskyní prezident symbolicky ochutnal koblihy (skutečné) a zapil je lázeňskou kysel…