Hospodářská komora: Do Číny s prezidentem republiky zamíří i špičkové technologické firmy

15.04.2019 16:05

K pracovní návštěvě prezidenta republiky Miloše Zemana v Čínské lidové republice ve dnech 24. až 29. dubna se připojí také 60členná podnikatelská delegace. Tu do nelidnatější země světa povede prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Hospodářská komora: Do Číny s prezidentem republiky zamíří i špičkové technologické firmy
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

Podnikatelskou delegaci budou tvořit zástupci firem působících v oblastech výroby speciální železniční techniky, těžkých frézovacích a vyvrtávacích strojů, dodavatelé minipivovarů, lékařských přístrojů a zařízení do nemocnic, kovového nábytku, cestovní kanceláře, mezinárodní přepravci a několik českých výrobců lehkých letadel.
V delegaci jsou zastoupené ale také podniky zabývající se estetickou medicínou, průmyslovou automatizací a robotizací, vývojem a výstavbou akvaponických farem, vývojem informačních systémů a optických přístrojů. Delegaci tvoří i představitelé asociací působících v logistice a sportu.

Hospodářská komora podnikatelskou misi koncipuje jako multioborovou. Přihlásit se do ní mohla kterákoli česká firma bez ohledu na svou velikost. V delegaci tak budou zastoupené tuzemské firmy napříč regiony, odvětvími a obory.

Hospodářská komora za podpory Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce připravuje v Číně celkem dvě podnikatelská fóra – pátek 26. dubna v Pekingu fórum na téma Nové Hedvábné stezky, druhé o den později v přístavní metropoli a centru obchodu se zahraničím Tianjin. Rovněž plánuje jednání delegace s největší čínskou platformou pro elektronický obchod JD.com se třemi sty miliony zákazníky (e-commerce), seminář a networking s čínskými partnery ve městě Langfang a jednání matchmaking firem. Během mise proběhne za účasti podnikatelů také slavnostní otevření české expozice na Beijing Expo.

Náklady spojené s organizací mise stejně jako u kterékoli jiné cesty zajišťované Hospodářskou komorou hradí sami podnikatelé, tzn. včetně víz, ubytování, podílejí se nákladech na místní transfery, catering, pronájem konferenčních prostor a jednacích místností apod.

Podle analýz Hospodářské komory vývoz do Číny se od roku 1999, od kdy publikuje ČSÚ data o zahraničním obchodu, do roku 2018 zvýšil 27krát na hodnotu přes 56 miliard korun v roce 2018. Potenciál, který čínský trh nabízí, české firmy ale nevyužívají dostatečně. Svědčí o tom statistiky vývozu, do Číny s 1,4 miliardami obyvatel míří pouhá desetina procenta exportu. Hlavní postavení v českém vývozu do Číny dlouhodobě zaujímají stroje a dopravní prostředky, které tvoří více než polovinu přímého exportu. Češi do Číny vyváží hlavně průmyslové a spotřební zboží, zejména součásti motorových vozidel, čerpadla, rozvaděče, telefonní přístroje, obvody, hračky, kočárky či pneumatiky.

Velkou šanci uspět na dnes už náročném čínském trhu najdou spíše výrobky vysoce sofistikované, těžko okopírovatelné hi-tech produkty a technologie s vysokou přidanou hodnotou. České firmy mají řadu takovýchto špičkových výrobků, které mají s vynaložením určitého úsilí a investic velkou šanci na čínském trhu uspět.

Hospodářská komora dlouhodobě Českou republiku v Číně prezentuje jako průmyslovou zemi s vyspělými technologiemi, ale i jako bezpečnou zemi a turisticky lákavé místo s bohatou historií a kulturou. Z analýz Hospodářské komory vyplývá, že v loňském roce ČR navštívilo 618 tisíc čínských turistů, což představuje meziroční nárůst o celou čtvrtinu. Za posledních 6 let (2012 vs. 2018) vzrostl jejich počet čtyřikrát. Podíl Číňanů na celkovém počtu cizinců – turistů (nerezidentů) v ČR se neustále zvyšuje. Zatímco v roce 2012 tento podíl činil 2 %, loni to již bylo téměř 6 %.

O turisty z Číny usiluje rovněž Rakousko, které je v tomto směru zatím úspěšnější než Česká republika. Kromě prezidenta Alexandera Van der Bellena a premiéra Sebastiana Kurze pronikat na čínský trh pomáhají firmám rovněž prezidenti a premiéři z řady dalších evropských zemí. To je zcela legitimní postup uplatňovaný většinou zemí EU. Příkladem je francouzský prezident Emmanuel Macron nebo německá kancléřka Angela Merkelová. Ta navštívila s početnými podnikatelskými delegacemi Čínu jedenáctkrát, přičemž v roce 2016 se Čína stala největším obchodním partnerem Německa namísto USA.

Jedním z témat mise bude také Nová Hedvábná stezka. Itálie se minulý měsíc stala prvním členem skupiny nejvyspělejších zemí G7, který se připojí k této čínské globální infrastrukturní iniciativě. Italský premiér Giuseppe Conte podepsal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem příslušné memorandum minulý měsíc v Římě.

Program podnikatelské delegace:

Úterý 23. dubna
18:00 Odlet letadla do Číny

Středa 24. dubna
10:25 Přílet do Pekingu
16:00 Jednání delegace s e-commerce platformou JD.com

Čtvrtek 25. dubna
8:00 Odjezd do města Langfang v provincii Hebei
10:00 Návštěva průmyslové zóny Longhe Hi-tech Industrial Park
14:00 Seminář a networking s čínskými partnery
16:00 Návrat do Pekingu
17:00 Recepce na ZÚ Peking za účasti prezidenta České republiky

Pátek 26. dubna
Dopoledne Diskuze o podnikání v Číně a individuální jednání firem
15:00 Česko-čínské business fórum na téma spolupráce Belt and Road
16:20 Dvoustranná jednání matchmaking firem
18:00 Networking

Sobota 27. dubna
8:00 Odjez do města Tianjin
10:00 Česko-čínské business fórum, dvoustranná jednání firem
Návštěva a prezentace zóny volného obchodu Tianjin TEDA

Neděle 28. dubna
Individuální jednání firem a setkání se zástupci CCPIT

Pondělí 29. dubna
Slavnostní otevření české expozice na Beijing Expo
19:00 Odlet do Prahy
(přílet úterý 30. dubna 00:30 hod.)

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CzechInvest: 5Gthon. Akce, která zlepší budoucnost českých měst

22:11 CzechInvest: 5Gthon. Akce, která zlepší budoucnost českých měst

CzechInvest je partnerem soutěže, jejímž cílem je najít chytrá řešení pro rozvoj a budoucnost českýc…