Hospodářská komora: Firmy potřebují flexibilnější podmínky pro změnu dodavatele energií

01.08.2024 10:17 | Tisková zpráva

Za vhodný nástroj pro zmírnění vlivu vysokých cen energií považuje významná část respondentů průzkumu Hospodářské komory ČR vedle finanční pomoci také snížení administrativní a regulatorní zátěže, spojené se zajišťováním energií. Konkrétně by dle členských firem pomohlo, kdyby mohly snáze měnit dodavatele energií.

Hospodářská komora: Firmy potřebují flexibilnější podmínky pro změnu dodavatele energií
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

Za nejpřínosnější považují české firmy poskytnutí pružnějších podmínek pro změny dodavatele energií, tuto možnost zvolilo skoro 27 % respondentů. „Podnikatelům by to umožnilo flexibilněji reagovat na prudké výkyvy cen,“ vysvětluje Radek Jakubský, viceprezident Hospodářské komory. V souvislosti s využíváním vlastních zdrojů energií by více než 17 % uvítalo také zkrácení a zjednodušení povolovacího řízení jejich realizace.

Značná část firem by také uvítala dotační podporu. Čtvrtina firem považuje za přínosné zejména dlouhodobé dotace na krytí provozních nákladů. Nicméně mnoho firem za vhodnou podporu označilo i investiční dotace, ať už na zvýšení energetických úspor (23,6 %) nebo pořízení vlastního zdroje (23 %).

Především velké firmy spatřují řešení v investičních dotacích na zvýšení energetických úspor (41,7 % z nich). Stejně tak jsou velké firmy oproti mikro a malým firmám více nakloněny dotacím na pořízení vlastního zdroje (27,1 % velkých firem). Střední firmy tuto možnost volily zhruba ve stejné míře jako velké firmy (27,9 % z nich).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Vážená paní exministryně

nedávno jste prohlásila, že USA jsou náš největší spojenec. Zvláštní vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Bělorusko John Coale právě Evropany vulgárně označil za „bandu sr*čů“. Co tomu říkáte, když o Vás takto mluví Váš největší spojenec? Petr Kryl

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Pták roku 2026 pěnice černohlavá se vrací ze zimovišť

7:33 Zoo Ostrava: Pták roku 2026 pěnice černohlavá se vrací ze zimovišť

Tento druh byl ptákem letošního roku zvolen symbolicky. Pěnice černohlavá je ve znaku České společno…