Hospodářská komora: I přes zpřísňující se celoevropskou protiemisní politiku se stav ovzduší zhoršuje

20.06.2019 19:58

Nemalé investice, které evropské firmy a státy vynakládají na svojí ekologizaci, zatím nemají výrazný efekt a je otázkou, zda nepřehodnotit přístup ke snižování množství skleníkových plynů v ovzduší.

Hospodářská komora: I přes zpřísňující se celoevropskou protiemisní politiku se stav ovzduší zhoršuje
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky
reklama

Při zahájení diskuzního fóra Hospodářské komory v Senátu to řekl prezident Komory Vladimír Dlouhý. Akce s názvem "Klimatické změny a cesty vedoucí k jejich nápravě“ se kromě zástupců Komory zúčastnili také představitelé politické scény včetně předsedy Senátu Jaroslava Kubery a reprezentanti akademické sféry.

Zejména z řad akademiků zazněly během diskuze názory, že plnění některých cest snižování emisí v globálním měřítku nepovede k eliminaci, a bude tedy třeba hledat cesty nové. „I Komora jako zástupce podnikatelů má oprávněné obavy, že stejně jako v předcházejícím období, tak i v budoucnosti sebevyššími investicemi ničeho v globálním měřítku nedosáhneme a situaci dále jen zhoršíme. Hrozí, že se částky na úrovni stovek miliard korun vynaložené v následujících letech stanou neúčinnou investicí,“ upozornil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

V závěru diskuzního fóra došlo k podpisu memoranda, které stanovilo cíle a priority energetické politiky v dalších letech. Dokument, který bude sloužit jako důležitý podklad pro jednání s politickou reprezentací, mimo jiné vyzdvihuje nezastupitelnou roli obnovitelných i jaderných zdrojů v energetickém mixu.

Věnuje se také dopravě, jako významnému znečišťovateli ovzduší, a upozorňuje na rizika překotného přechodu na elektronické pohony. „Musíme myslet na to, že elektrifikace automobilové dopravy klade další velké nároky na energetickou síť i zdroje elektřiny. V neposlední řadě výroba „čistých“ zdrojů zanechává rovněž nezanedbatelnou uhlíkovou stopu. To si často bojovníci za čistou dopravu neuvědomují,“ dodává předseda Energetické sekce Hospodářské komory Václav Hrabák.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Finanční správa: Kobra uchránila 52 milionů korun

22:31 Finanční správa: Kobra uchránila 52 milionů korun

Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCO…