Hospodářská komora: Nerozšiřujte pravomoc podávat žaloby o nevládní neziskovky

9. 4. 2019 8:17

Poslanecký návrh, který do právního řádu zavede oprávnění nevládních neziskových organizací, zabývajících se ochranou práv obětí diskriminace, podat tzv. veřejnou žalobu v oblasti diskriminace, by v praxi znamenal, že by neziskové organizace mohly podávat stížnosti nejen u státních kontrolních orgánů, jakými jsou třeba Česká obchodní inspekce, Inspektorát práce nebo Česká školní inspekce, ale nově také žaloby ve správním a civilním soudnictví.

Hospodářská komora: Nerozšiřujte pravomoc podávat žaloby o nevládní neziskovky
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky
reklama

Hospodářská komora České republiky doporučila vládě novelu antidiskriminačního zákona zamítnout. Už dnes žalobu na ochranu veřejného zájmu ve správním soudnictví mají veřejný ochránce práv a státní zástupce, je proto otázka, proč jí mají nově nabýt i neziskové organizace. Také pokuty, ukládané kontrolními orgány, jsou v případech prokázané diskriminace, ať už vůči konkrétní osobě, tak i vůči neurčitému počtu osob, dostatečné.

Hospodářská komora rovněž upozorňuje, že prosté konstatování, že návrh nebude mít negativní dopad na podnikatelské prostředí, nepovažuje za dostatečné odůvodnění. A rovněž se neztotožňuje s tím, aby firmy byly nucené přistupovat ke všem zákazníkům stejně. Jako ilustrativní příklad lze uvést například 70letého seniora, kterému banka odmítne hypotéku na 30 let, z pohledu některých neziskových organizací to může být žalovatelná diskriminace.

Hospodářská komora nevylučuje rozumnou úpravu kolektivních žalob, ale novela antidiskriminačního zákona jako poslanecká iniciativa neprošla řádným připomínkovým řízením za účasti odborné veřejnosti. Současná legislativní situace je navíc nepřehledná – v mezirezortním připomínkovém řízení je vládní návrh zákona o hromadných žalobách, který dává neziskovým subjektům obecnou možnost dovolávat se u soudu soukromoprávních nároků za skupinu poškozených osob, a v pokročilém stadiu je i příprava evropské směrnice o reprezentativních žalobách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa železnic: Začíná rekonstrukce výpravní budovy v Třebíči, hotovo bude za rok

18:01 Správa železnic: Začíná rekonstrukce výpravní budovy v Třebíči, hotovo bude za rok

Správa železnic zahájila kompletní rekonstrukci výpravní budovy ve stanici Třebíč. Práce potrvají d…