Hospodářská komora: Odvody DPH z nezaplacených faktur mohou být v době krize pro některé firmy ranou z milosti

27. 3. 2020 7:34

I v době, kdy čeští podnikatelé kvůli koronaviru balancují na hraně existence, musí plnit své povinnosti vůči státu. Ten by měl proto situaci firmám co nejvíce ulehčit a mj. zrušit povinnost odvádět DPH z neproplacených faktur.

Hospodářská komora: Odvody DPH z nezaplacených faktur mohou být v době krize pro některé firmy ranou z milosti
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky
reklama

Hospodářská komora proto vládě navrhuje zavedení tvz. hotovostního principu odvádění daně z přidané hodnoty, která počítá s platbami DPH jen za skutečně proplacené faktury. Tento návrh je také jedním z opatření Hospodářské komory, kterými chce Komora firmám pomoci v době koronavirové epidemie (seznam požadavků ZDE).

V souvislosti se současnými problémy s cash flow se řada zejména malých firem dostává do problémů, když má zaplatit DPH z poskytnutého zboží nebo služby, aniž by za ně dostala zaplaceno. „Za nečinnost odběratelů a nepropácení zboží a služeb jsou v podstatě sankcionovány dodavatelské firmy, na které stát přenáší i v době finančních problémů kvůli kornaviru zbytečné finanční břemeno navíc,“ vysvětluje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Ministerstvo financí by proto mělo podle Hospodářské komory využít platných evropských předpisů a co nejrychleji připravit novelu zákona o DPH, která by v rámci možností, které poskytuje legislativa, zavedla alespoň pro některá odvětví možnost neodvádět DPH z neproplacených faktur. „Mnozí podnikatelé neví, zda zítra nebudou muset svůj byznys pověsit na hřebík a počítají doslova každou korunu. Právě ty by úprava zákona o DPH mohla v některých případech zachránit od kolapsu. K novému nastartování ekonomiky po odeznění epidemie koronaviru potřebujeme co nejvíce fungujících firem,“ dodává Dlouhý.

Hospodářská komora dlouhodobě upozorňuje na problematičnost placení DPH z neuhrazených faktur. I z tohoto důvodu podporovala vládou rozpracovaný koncept tzv. reverse charge. Výběr DPH z neuhrazených faktur mj. už v roce 2017 „vyhrál“ u podnikatelské veřejnosti v pravidelné anketě Absurdita roku pořádané pod záštitou Hospodářské komory.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povodí Moravy: Už od začátku jara musí některé nádrže dotovat vodní toky

7:34 Povodí Moravy: Už od začátku jara musí některé nádrže dotovat vodní toky

Ředitelé státních podniků Povodí na pravidelném jednání informovali ministra zemědělství Miroslava T…