Hospodářská komora: Podnikatelská nálada MSP v rámci EU klesá

29. 10. 2012 17:30

Celoevropské výsledky průzkumu podnikatelské nálady MSP „Barometr malých a středních podniků podzim 2012“ ukazují, že podnikatelská nálada MSP v rámci EU klesá a malé a střední podniky tak opět ohrožuje recese.

Hospodářská komora: Podnikatelská nálada MSP v rámci EU klesá
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

Průzkum Barometr MSP realizuje dvakrát ročně Evropské sdružení malých a středních podniků a řemeslníků (UEAPME). Podklady pro tento průzkum za Českou republiku zajišťuje Hospodářská komora České republiky a to na základě průzkumu realizovaného mezi svými členy.

Podrobnější celoevropské výsledky šetření ukazují, že nejistota, která převládala v posledních průzkumech, se nyní postupně obrací v pesimismus. Index podnikatelské nálady, který je hlavním souhrnným ukazatelem tohoto průzkumu, poklesl ze 70,5 na 67,5 a poprvé za poslední dva roky se dostal pod hranici 70 bodů, která je v metodice průzkumu považována za práh pro neutrální podnikatelské prostředí.

V rámci jednotlivých zemí EU pak existují poměrně velké rozdíly a země jako Portugalsko, Irsko, Itálie, Řecko a Španělsko vykazují daleko horší výsledky než ostatní členské země. Výrazný rozdíl je také mezi zeměmi eurozóny, kde byl naměřen dílčí index podnikatelské nálady 66 bodů, a zeměmi mimo eurozónu, kde je tento dílčí index 70,6 bodu.

Pokles kladných odpovědí byl oproti předchozímu průzkumu, realizovaném v únoru letošního roku, zaznamenán u všech měřených ukazatelů. U ukazatele obratu a zakázek byl dokonce zaznamenán dvouciferný rozdíl mezi pozitivními a negativními odpověďmi. Nejvíce zasaženou skupinou se pak v současné době zdají být mikropodniky (podniky s 0-9 zaměstnanci), u kterých byl zaznamenány negativní výsledky především u ukazatele obratu, což je důkazem klesající agregátní domácí poptávky, která je typickým jevem pro řadu zemí včetně ČR, způsobeným úspornými opatřeními a konsolidační politikou.

Z  dílčích výsledků za Českou republiku, které Hospodářská komora České republiky publikovala v tiskové zprávě dne 28. 8. 2012, vyplývá, že svůj celkový vývoj za poslední období hodnotily české podniky rovněž poměrně negativně (negativní hodnocení uvedlo 37,6 % podniků, pozitivní pak 22,2 % podnikatelů, což je o více než 10 procentních bodů horší výsledek než při průzkumu realizovaném v lednu roku 2012). Poměrně optimistické výsledky však přinesly ukazatele hodnocení celkového očekávaného vývoje, kde se podíl kladných odpovědí oproti minulému průzkumu zvýšil z předchozích 16,1 % na nynějších 26,8 %. Podíl negativních odpovědí se pak snížil z 36,3 % podniků na 25,7 %, což představuje poměrně optimistický výsledek.

Co se týče indexu podnikatelské nálady počítaného metodikou UEAPME, dosahuje tento index za ČR u výsledků z posledního průzkumu ze srpna 2012 výše 68,4 bodů, a je ve stejné výši jako v předchozím průzkumu z února letošního roku. V porovnání se souhrnným výsledkem za všechny evropské země je pak údaj za ČR přibližně o jeden bod vyšší, což je také vcelku pozitivní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: komora.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚOOÚ k biometrické identifikaci nežádoucích osob na fotbalových stadionech

15:32 ÚOOÚ k biometrické identifikaci nežádoucích osob na fotbalových stadionech

Úřad pro ochranu osobních údajů zveřejňuje na svých webových stránkách stanovisko ohledně možností i…