Hospodářská komora: Povinným pátým týdnem dovolené podrazíte nohy malým a středním podnikům

05.02.2020 19:35

Viceprezidentka Hospodářské komory Irena Bartoňová Pálková dnes poslancům ve sněmovním hospodářském výboru zdůraznila dopady na podniky, pokud stát přikáže zaměstnavatelům povinně vyplácet zaměstnancům náhradu mzdy za dovolenou o další týden navíc.

Hospodářská komora: Povinným pátým týdnem dovolené podrazíte nohy malým a středním podnikům
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky
reklama

„Čtyři týdny dovolené platí svým zaměstnancům v drtivé většině živnostníci a malé podniky. Když zavedete povinně pátý týden placeného volna, podrazíte nohy malým zaměstnavatelům. Uvědomte si ale, že právě malé a střední podniky tvoří páteř naší ekonomiky,“ poznamenala na výboru Bartoňová Pálková.

Hospodářská komora už dříve apelovala na zákonodárce, aby důkladněji vyhodnocovali dopady legislativních změn na tuto nejpočetnější skupinu zaměstnavatelů. Komunistický návrh změny zákoníku práce ale v důvodové zprávě nepravdivě tvrdí, že povinný pátý týden dovolené nebude mít výrazné dopady na podnikatelské prostředí.

Změna by se přitom dotkla i velkých zaměstnavatelů. „Je iluzí, že velké firmy 5. týden dovolené zvládnou, protože ho v mnoha případech již nyní dobrovolně poskytují. Uzákonění pátého týdne placeného volna totiž u této skupiny zaměstnavatelů nepochybně vyvolá tlak na poskytování šestého nebo dokonce sedmého týdne placeného volna,“ podotkla viceprezidenta Komory.

Nejde přitom jen o náklady firem, které Hospodářská komora vyčíslila na 35 mld. korun ročně. Komunisté, odboráři a ministryně práce a sociálních věcí chtějí novelou smazat údajnou nerovnost zaměstnanců v nároku na délku placené dovolené mezi zaměstnanci státní správy a soukromého sektoru.

Před těmito rovnostářskými tlaky Hospodářská komora varovala. Na 280 tisíc zaměstnavatelů v privátní sféře potřebuje pro získání a udržení zaměstnanců nástroje, které mohou použít v závislosti na svých hospodářských výsledcích a poptávce zaměstnanců. Mezi takové nástroje patří zaměstnanecké benefity, jako jsou sick days, studijní volno, podpora stravování nebo právě dovolená nad rámec zákona. Pokud stát z těchto benefitů udělá nároky všech zaměstnanců, logicky omezí soutěž zaměstnavatelů na trhu práce.

Také prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý v souvislosti se záměrem zavést povinný pátý týden dovolené v říjnu loňského roku adresoval předsedovi vlády Andreji Babišovi dopis, v němž jej požádal o ujištění, že jeho vláda a hnutí ANO návrh KSČM nepodpoří.

V odpovědi premiér uvedl, že k uzákonění pátého týdne dovolené je nezbytná dohoda mezi zaměstnavateli a odbory s tím, že podle jeho názoru si pátý týden placeného volna mají vyjednat sami odboráři se zaměstnavateli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo financí očekává pokles české ekonomiky o 5,6 %, v příštím roce hospodářský růst 3,1 %

19:38 Ministerstvo financí očekává pokles české ekonomiky o 5,6 %, v příštím roce hospodářský růst 3,1 %

Vlivem pandemie koronaviru se nová Makroekonomická predikce ČR naprosto zásadně liší od předchozí pr…