Neustálý tlak na nekoncepční zvyšování minimální mzdy, požadavky na uzákonění pátého týdne dovolené, zkracování pracovní doby nebo rušení karenční doby. Populismus odborů v posledních měsících podle Komory eskaluje. Jejich politiku navíc nezaplatí nikdo jiný než podnikatelé. „Požadavky odborů překročily únosnou mez, a v případě, že na ně vláda přistoupí, riskuje budoucí prosperitu české ekonomiky. Příklad Řecka, kde se růst mezd dlouhodobě odpoutal od růstu produktivity práce, by měl všechny důrazně varovat. I přesto, že od odborů slýcháme, že pro podnikatele nejsou jejich požadavky žádným problémem, chci upozornit, že politika stylem „po nás potopa“ dlouhodobě fungovat nemůže,“ řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Pokud by vládní koalice přistoupila na poslední požadavek odborů zvýšit od ledna nejnižší výdělek o 1 650 korun, znamenalo by to od roku 2013 jeho nárůst o 87,5 %. „Samy odbory navrhují částku 1 650 korun jako svůj výchozí návrh. Pak i my jako Hospodářská komora se přidáváme a pro leden 2020 navrhujeme nulový růst, protože právě ten pokládáme s ohledem na extrémní tempo v přechozích letech pro ekonomiku ČR za nejméně škodlivý,“ dodává Dlouhý.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva