Hospodářská komora: Reakce na dohodu koaličních partnerů zvýšit minimální mzdu

14.11.2018 20:01

Hospodářská komora bere na vědomí informaci, že minimální mzda poroste od ledna 2019 o dalších 1150 korun měsíčně přes nesouhlas zaměstnavatelů. Upozorňujeme, že to je po zrušení karenční lhůty další krok, který zatíží podnikatele vyššími náklady.

Hospodářská komora: Reakce na dohodu koaličních partnerů zvýšit minimální mzdu
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky
reklama

S obdobným znepokojením sledujeme návrhy vlády či některých poslaneckých klubů na změny zákoníku práce, například aktuální návrh na zavedení povinného pátého týdne dovolené.

Z tohoto důvodu prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý na dnešním jednání zástupců vlády se zaměstnavateli a odbory k minimální mzdě apeloval, aby vláda poté co opakovaně vyšla vstříc odborům, vyhověla také oprávněným požadavkům zaměstnavatelů.

Vladimír Dlouhý proto vyzval k následujícím opatřením:

1. Vláda se zaváže, že do konce svého mandátu nepodpoří přímou ani nepřímou změnu žádného ustanovení zákoníku práce, pokud s takovouto změnou nevysloví souhlas zaměstnavatelé.

2. Vláda stanoví jako krátkodobé řešení kritického nedostatku zaměstnanců pro rok 2019 souhrnnou roční kvótu pro zaměstnávání zahraničních pracovníků ze třetích zemí prostřednictvím zvláštních, vládou organizovaných programů ve výši 50 tisíc osob.

3. Vláda ještě v průběhu roku 2019 prosadí snížení sazby pojistného na sociální zabezpečení, placeného zaměstnavateli alespoň o 0,5 procentního bodu, čímž dojde ke snížení neúměrně vysokého odvodového zatížení zaměstnavatelů.

4. Vláda podpoří zrušení minimálního vyměřovacího základu pro pojistné na veřejné zdravotní pojištění u zaměstnanců, vyměřovacím základem bude faktická mzda, a odstraní se tak znevýhodnění zkrácených úvazků.

5. Vláda urychlí náběh plnohodnotného fungování e-neschopenky co nejdříve po 1. 7. 2019.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: USA provozují 94 jaderných reaktorů

7:34 ČEZ: USA provozují 94 jaderných reaktorů

Prezident Joe Biden jádro považuje za důležitý prvek pro dosažení uhlíkové neutrality. Celková insta…