Hospodářská komora: SŽDC prověří, jak napojit Letiště Václava Havla na novou vysokorychlostní železnici

10.04.2018 17:38

Hospodářská komora, která se vloni ujala iniciativy v podpoře programu vysokorychlostní železnice v České republice, oceňuje, že SŽDC zahájila přípravu územně technické studie prověřující možnost napojení Letiště Václava Havla na vysokorychlostní trať Praha – Drážďany. Toto napojení iniciovala na základě podnětů podnikatelů Hospodářská komora. Výsledky by měly být známy do konce letošního roku. Průběžnou zprávou o stavu příprav vysokorychlostních tratí se bude zítra zabývat vláda.

Hospodářská komora: SŽDC prověří, jak napojit Letiště Václava Havla na novou vysokorychlostní železnici
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

Podle předsedy Dopravní sekce Hospodářské komory Emanuela Šípa by napojení letiště na vysokorychlostní dráhu Praha – Ústí nad Labem – Drážďany přineslo řadu nesporných výhod. „Významně by posílilo postavení země v evropské dopravní konkurenci. Letiště by se ale hlavně stalo po dokončení jednotlivých směrů Rychlých spojení lépe dostupné cestujícím z různých krajů a významných míst, například ze severních Čech, Plzeňského kraje, kraje Vysočina, Jihomoravského kraje i ze Saska, s přestupem v Praze pak z další podstatné části Čech i Moravy, “ uvedl.

I na letišti by podle představ Hospodářské komory mohlo vzniknout přestupní místo, které by mělo umožnit výhodné napojení západní části Středočeského kraje na vysokorychlostní železnici, ale také odtížit i v budoucnu velmi frekventovaný přestupní uzel pražského hlavního nádraží.
„Z hlavního nádraží v Praze by bylo dále možné po nové trati provozovat expresní vlak, který by zhruba za 10 minut dosáhl s pražskými i přestupujícími leteckými cestujícími terminálů letiště. Výhodou by mohl být také podstatně rychlejší průjezd vysokorychlostních vlaků pražským uzlem bez rizikového styku s běžnými osobními a nákladními vlaky,“ doplnil Šíp.

V současnosti připravovaná a o celá desítiletí zpožděná větev Buštěhradské dráhy by potom mohla sloužit především dopravě zaměstnanců letištního areálu, leteckých cestujících z nácestných zastávek a návštěvníků letiště.

Hospodářská komora nicméně upozorňuje, že napojení letiště na budoucí vysokorychlostní síť nebude jednoduché, protože předpokládá revizi celé řady dosavadních představ o trasování sítě Rychlých spojení. „Jeho výhody však za to stojí. Mělo by být i finančně výhodnější, protože by odstranilo nutnost realizace některých jiných projektů, například nákladného a značně kontroverzního tunelu Praha – Beroun. To vše ovšem musí prokázat jak připravovaná studie SŽDC, tak i návazné ekonomické propočty,“ podotkl Šíp.

„Letiště Praha vykazuje již druhým rokem historicky rekordní růst, když v loňském roce dosáhlo hranice více než 15,4 milionů odbavených cestujících. Na neustále se zvyšující počet odbavených cestujících reagujeme rozvojem kapacit v rámci současných prostor letiště. Skutečně limitujícím prvkem v dalším rozvoji, který však sami nemůžeme ovlivnit, je pro nás dnes již zcela nedostatečné spojení letiště s centrem města. Z toho důvodu velmi pozitivně vítáme veškeré návrhy na vybudování kolejového spojení letiště s Prahou,“ říká Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

Hospodářská komora poskytne SŽDC při přípravě i zpracování studie potřebnou podporu a asistenci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CzechTourism: Procházky, turistika, lyže a běžky – Češi chtějí trávit zimní volno na čerstvém vzduchu

22:23 CzechTourism: Procházky, turistika, lyže a běžky – Češi chtějí trávit zimní volno na čerstvém vzduchu

Strávit zimní dovolenou v České republice plánuje podle listopadového průzkumu agentury CzechTourism…