Hospodářská komora: SŽDC prověří, jak napojit Letiště Václava Havla na novou vysokorychlostní železnici

10.04.2018 17:38

Hospodářská komora, která se vloni ujala iniciativy v podpoře programu vysokorychlostní železnice v České republice, oceňuje, že SŽDC zahájila přípravu územně technické studie prověřující možnost napojení Letiště Václava Havla na vysokorychlostní trať Praha – Drážďany. Toto napojení iniciovala na základě podnětů podnikatelů Hospodářská komora. Výsledky by měly být známy do konce letošního roku. Průběžnou zprávou o stavu příprav vysokorychlostních tratí se bude zítra zabývat vláda.

Hospodářská komora: SŽDC prověří, jak napojit Letiště Václava Havla na novou vysokorychlostní železnici
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

Podle předsedy Dopravní sekce Hospodářské komory Emanuela Šípa by napojení letiště na vysokorychlostní dráhu Praha – Ústí nad Labem – Drážďany přineslo řadu nesporných výhod. „Významně by posílilo postavení země v evropské dopravní konkurenci. Letiště by se ale hlavně stalo po dokončení jednotlivých směrů Rychlých spojení lépe dostupné cestujícím z různých krajů a významných míst, například ze severních Čech, Plzeňského kraje, kraje Vysočina, Jihomoravského kraje i ze Saska, s přestupem v Praze pak z další podstatné části Čech i Moravy, “ uvedl.

I na letišti by podle představ Hospodářské komory mohlo vzniknout přestupní místo, které by mělo umožnit výhodné napojení západní části Středočeského kraje na vysokorychlostní železnici, ale také odtížit i v budoucnu velmi frekventovaný přestupní uzel pražského hlavního nádraží.
„Z hlavního nádraží v Praze by bylo dále možné po nové trati provozovat expresní vlak, který by zhruba za 10 minut dosáhl s pražskými i přestupujícími leteckými cestujícími terminálů letiště. Výhodou by mohl být také podstatně rychlejší průjezd vysokorychlostních vlaků pražským uzlem bez rizikového styku s běžnými osobními a nákladními vlaky,“ doplnil Šíp.

V současnosti připravovaná a o celá desítiletí zpožděná větev Buštěhradské dráhy by potom mohla sloužit především dopravě zaměstnanců letištního areálu, leteckých cestujících z nácestných zastávek a návštěvníků letiště.

Hospodářská komora nicméně upozorňuje, že napojení letiště na budoucí vysokorychlostní síť nebude jednoduché, protože předpokládá revizi celé řady dosavadních představ o trasování sítě Rychlých spojení. „Jeho výhody však za to stojí. Mělo by být i finančně výhodnější, protože by odstranilo nutnost realizace některých jiných projektů, například nákladného a značně kontroverzního tunelu Praha – Beroun. To vše ovšem musí prokázat jak připravovaná studie SŽDC, tak i návazné ekonomické propočty,“ podotkl Šíp.

„Letiště Praha vykazuje již druhým rokem historicky rekordní růst, když v loňském roce dosáhlo hranice více než 15,4 milionů odbavených cestujících. Na neustále se zvyšující počet odbavených cestujících reagujeme rozvojem kapacit v rámci současných prostor letiště. Skutečně limitujícím prvkem v dalším rozvoji, který však sami nemůžeme ovlivnit, je pro nás dnes již zcela nedostatečné spojení letiště s centrem města. Z toho důvodu velmi pozitivně vítáme veškeré návrhy na vybudování kolejového spojení letiště s Prahou,“ říká Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

Hospodářská komora poskytne SŽDC při přípravě i zpracování studie potřebnou podporu a asistenci.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

odvody

Když si začínající podnikatel odloží platby pojištění, ale v podnikání se mu nedaří, tak je stejně bude muset uhradit, nebo ne? A kde je pak nějaká pomoc? Protože ony i minimální zálohy budou díky vaší vládě dost vysoké. Uvědomujete si to? Proč jste vlastně na navýšení přistoupili, hlavně teď když ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Spokojený psí život v Kosovu, na vojenských základnách mají veškerý komfort

22:03 Armáda ČR: Spokojený psí život v Kosovu, na vojenských základnách mají veškerý komfort

V zahraničních operacích slouží kromě vojáků z povolání také jejich čtyřnozí kolegové. V Kosovu to j…