Hospodářská komora: Zájmy podnikatelů hájí ODS, je přesvědčena většina živnostníků

27.10.2021 18:02 | Tisková zpráva

Podle většiny živnostníků a firem z politických stran, které budou zastoupené v nové poslanecké sněmovně, zájmy podnikatelů nejvíce prosazuje ODS. S velmi výrazným odstupem si to podnikatelé myslí o hnutí ANO, zcela zanedbatelný počet podnikatelů hovoří o KDU-ČSL, Pirátech a SPD jako o propodnikatelských stranách. Vyplývá to z povolebního šetření Hospodářské komory mezi jejími členy z řad živnostníků a zástupců firem.

Hospodářská komora: Zájmy podnikatelů hájí ODS, je přesvědčena většina živnostníků
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

Anketa Hospodářské komory také ukázala, které resorty živnostníci a podniky považují za nejdůležitější. Podnikatelé mohli zvolit více odpovědí. Za nejdůležitější pozici ve vládě z hlediska podnikatelské sféry označilo 7 z 10 podnikatelů ministra financí, dále ministra průmyslu a obchodu, což uvedlo 65 % podnikatelů, a podle 57 % podnikatelů je jím předseda vlády. Tyto funkce by proto podle nich měli zastávat představitelé těch politických stran, které jsou podnikatelům nejvíce nakloněné.

Hospodářská komora se dotazovala svých členů, která politická strana z nové sněmovny podle nich tuzemskému byznysu škodí. Podle 46 % respondentů je to hnutí ANO. Čtvrtina podnikatelů uvedla, že potenciál podnikatelské prostředí negativně narušit mají Piráti. SPD jako protipodnikatelskou stranu uvedlo 14 % respondentů. 

Podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého šetření naznačuje, že podnikatelé mají od občanských demokratů očekávání, že budou zohledňovat jejich potřeby. Pro ostatní strany, které v šetření u živnostníků a firem propadly, jsou následující čtyři roky příležitostí získat si jejich přízeň.

„S problémy podnikatelů a návrhem řešení jsme politické strany seznamovali na předvolebních debatách. V září jsme sestavili 34 doporučení nové poslanecké sněmovně formulované v dokumentu Cesta ke svobodnému podnikání a prosperitě. Věříme, že k očekáváním podnikatelů nebudou politici lhostejní a že se tato doporučení i ta, která jsme adresovali v posledních dnech vyjednávacím týmům koalice SPOLU a Pirátů s Starostů, odrazí v koaliční smlouvě i programovém prohlášení vlády,“ dodal Dlouhý.

Hospodářská komora na základě podnětů ze své členské základny v dokumentu mimo jiné doporučuje, aby stát zaměstnavatelům snížil sazbu pojistného na sociální zabezpečení o dva procentní body, podpořil částečné úvazky zrušením doplatku do minimálního pojistného, zatraktivnil práci na dohodu zvýšením limitu z deseti na 15 tisíc korun měsíčně nebo u paušální daně zvýšil jeho práh z 1 na 2 miliony korun ročně.

Šetření se účastnilo 726 živnostníků a zástupců firem, které zastřešuje Hospodářská komora České republiky, a to ze všech regionů země i odvětví.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SVS: Oblast, kde se vyplácí zástřelné a nálezné za divočáky se od prosince výrazně rozšiřuje

22:30 SVS: Oblast, kde se vyplácí zástřelné a nálezné za divočáky se od prosince výrazně rozšiřuje

Státní veterinární správa (SVS) ve spolupráci s ministerstvem zemědělství s ohledem na šíření africk…