Hospodářská komora: Zvýšení limitu plátcovství DPH na dva miliony pomůže drobným podnikatelům

04.11.2021 19:38 | Tisková zpráva

Hospodářská komora podporuje návrh ministerstva financí na zvýšení limitu pro povinné placení DPH na 2 miliony korun, a proto považuje za správný krok požádat EU o notifikaci, která by zvýšení limitu obratu pro osvobození od DPH umožnila.

Hospodářská komora: Zvýšení limitu plátcovství DPH na dva miliony pomůže drobným podnikatelům
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

Pověření k podání žádosti by zítra měla projednat vláda. Zvýšení ročního limitu obratu, jehož překročením vzniká podnikateli povinnost platit daň z přidané hodnoty, a to na 2 miliony korun od ledna 2022, je jedním z 34 doporučení podnikatelů (ZDE), které formulovala Hospodářská komora na letošním sněmu v Brně.

Hospodářská komora dlouhodobě upozorňuje, že Česká republika tento práh, dnes na úrovni 1 milionu korun, nezměnila od svého vstupu do EU, čímž se nezohlednil mzdový ani cenový vývoj v uplynulých 17 letech. Zatímco v roce 2004 průměrná mzda činila 17 466 korun, podle komorové prognózy letos dosáhne 36 900 korun, což je 2,1násobek tehdejší úrovně. „Zvýšení prahu na dvojnásobek je proto legitimní změnou, jak živnostníkům a drobným podnikatelům snížit administrativní náročnost podnikání,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Pokud se podnikatel stane plátcem DPH, přibudou mu totiž nové povinnosti a zákazníkům zvyšují cenu zboží nebo služeb o DPH. Musí řádně zaevidovat daňové doklady, v průběhu roku zpracovávat a pravidelně podávat daňová přiznání k DPH, sestavovat kontrolní hlášení a v některých případech i souhrnné hlášení pro EU. To zvyšuje režijní náklady podnikatele a časovou náročnost podnikání.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOHS zahájil kartelové řízení se dvěma IT firmami

16:32 ÚOHS zahájil kartelové řízení se dvěma IT firmami

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil v minulých dnech správní řízení se dvěma společnostmi, …