Hospodářská komora navrhuje zrušit odborářům daňové výjimky a osvobození z placení daní

17.09.2019 11:58

Hospodářská komora České republiky podporuje záměr ministryně financí Aleny Schillerové provést revizi daňových výjimek, zejména v zákoně o daních z příjmů.

Hospodářská komora navrhuje zrušit odborářům daňové výjimky a osvobození z placení daní
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky
reklama

Hospodářská komora proto navrhuje jako první zrušit zdvojení daňové výhody, které čerpají odboráři a odborové organizace. V souvislosti s dnešním jednáním vlády i tripartity o státním rozpočtu Hospodářská komora upozorňuje, že jen kvůli této výjimce státní kasa ročně tratí téměř 150 milionů korun.

Odboráři a odborové organizace jsou totiž nelogicky a ve vztahu ke všem ostatním poplatníkům nespravedlivě zvýhodněni. Zatímco dobrovolný nebo ze zákona povinný členský příspěvek u všech ostatních organizací v zemi, jako jsou kupř. zaměstnavatelské svazy, profesní komory architektů či advokátů nebo různé zájmové spolky, je vždy zdaněn, a to buď na straně platícího člena, anebo na straně organizace, která příspěvek přijímá, jedinou výjimkou v českém právu jsou příspěvky, které členové odborů ani odborové organizace nezdaňují.

Například jen centrála ČMKOS měla v loňském roce podle veřejně dostupných údajů výnos z členských příspěvků ve výši téměř 29 milionů korun, které nemusela nijak zdanit, a odvést tak do státní kasy 5 a půl milionu korun.

Samotní odboráři jsou přitom rovněž privilegovaní, na rozdíl od mnoha běžných, nikde neorganizovaných poplatníků čerpají daňové výhody, když si svůj příspěvek odečítají z daňového základu. Členské příspěvky odborům jsou totiž podle zákona o daních z příjmů až do určitého limitu odečitatelnými položkami. Každý odborář si tak v praxi snižuje základ daně až o 3 000 korun ročně. Jestliže ČMKOS sdružuje 310 tisíc odborářů, jak tvrdí, pak by teoreticky státní kasu a ostatní daňové poplatníky mohli připravit každoročně až o 140 milionů korun.

Podle dat Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí a kvalifikovaných odhadů (řada odborových organizací totiž odmítá zveřejnit údaje o počtu svých členů) bylo před dvěma lety celkově asi 600 tisíc odborově angažovaných zaměstnanců v zemi. Státní rozpočet tak v součtu přichází každý rok až o 270 milionů korun na daních.

Materiál Kvantifikace daňových úlev v České republice za rok 2016 a 2017, který je součástí dokumentace návrhu zákona o státním rozpočtu ČR na rok 2020, daňové výhody, které čerpají odboráři, výslovně nevyjmenovává. Hospodářská komora nicméně ministerstvu financí doporučuje zařadit možnost odstranění dvojího nezdanění členských příspěvků odborářů do legislativního procesu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pivovar Dudák slaví deset let od uvaření první várky piva Otavský zlatý

22:11 Pivovar Dudák slaví deset let od uvaření první várky piva Otavský zlatý

Oslava 10. výročí od uvaření první várky piva Otavský zlatý se odehraje tuto sobotu 15. 8. 2020. Řed…