Hospodářská komora přichází s námětem jedné paušální daně, která má zjednodušit život podnikatelům

26.05.2016 14:01 | Zprávy

Ulehčit podnikatelům od administrativy slibuje návrh principu jedné paušální daně, který dnes představila Hospodářská komora ČR (HK ČR) na svém celorepublikovém sněmu v Olomouci. Jedna paušální daň by mohla nahradit současnou daň z příjmů fyzických osob a pojistné odvody na zdravotní a sociální pojištění.

Hospodářská komora přichází s námětem jedné paušální daně, která má zjednodušit život podnikatelům
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

„Podnikatelé by tak místo vyplňování tří různých formulářů, komunikace s různými institucemi a postupné odesílání peněz na různé účty řešili pouze jednu platbu finančnímu úřadu. Ten by pak částku přerozdělil mezi další instituce – tedy správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně,“ nastínil na sněmu prezident HK ČR Vladimír Dlouhý.

V praxi by živnostník jednou ročně poslal finančnímu úřadu zákonem danou pevnou částku. Konkrétní parametry by respektovaly dnešní úroveň odvodového zatížení drobných podnikatelů, zjednodušily by však systém placení, komunikace a kontroly ze strany státu.

„HK ČR chce zahájit diskusi nad tímto tématem, oslovíme všechny relevantní politické strany a další experty pro vytvoření přijatelného konkrétního modelu, který by tuto naši myšlenku naplnil. Věříme, že myšlenka nalezne odezvu mezi politiky, tak aby se stala jedním z východisek programů politických stran pro příští volební období,“ uvedl Dlouhý.

Paušály by měly být podle ředitele Odboru legislativy, práva a analýz HK ČR Ladislava Minčiče takové, aby pro podnikatele představovaly zajímavou konečnou daň. „Jedna paušální daň by měla snížit administrativu živnostníků a navíc by neměla negativně ovlivnit veřejné finance,“ podotýká Minčič.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Mgr. Zuzana Mrázová byl položen dotaz

Catering

Tvrdíte, že jste catering za skoro 20 mega podědila po předchozí vládě, ale smlouvu jste podepsala vy. Proč? Proč podepisovat něco, s čím máte problém? Co by se stalo, kdybyste ji nepodepsala? Byly tam třeba nějaké sankce nebo něco podobného?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Elektronická aukce Národního domu na Vinohradech má vítěze

16:13 ÚZSVM: Elektronická aukce Národního domu na Vinohradech má vítěze

Výběrového řízení s elektronickou aukcí na výjimečný Národní dům na Vinohradech v centru Prahy dopad…