Hrad: Oslavy 20. výročí vstupu do NATO

31. 1. 2019 8:15

V roce 2019 si Česká republika připomene řadu symbolických výročí. Jedním z nejvýznamnějších bude připomínka 20. výročí vstupu České republiky, Maďarska a Polska do NATO. Šlo o vůbec první rozšíření Aliance po konci studené války a milník, který stvrdil směřování České republiky a pevně ji zakotvil v euroatlantických strukturách.

Hrad: Oslavy 20. výročí vstupu do NATO
Foto: generalcompact.cz
Popisek: Kancelář prezidenta ČR

Toto výročí bychom si proto měli náležitě připomenout. Hlavní část oslav 20 let vstupu ČR do NATO se uskuteční v úterý dne 12. března 2019 na Pražském hradě za přítomnosti řady významných českých i zahraničních hostů. Slavnostního aktu na Pražském hradě se na pozvání prezidenta republiky zúčastní nejvyšší ústavní činitelé České republiky, pozváni budou dále další ústavní činitelé, členové vlády a Parlamentu, představitelé armády a dalších ozbrojených a bezpečnostních složek, bývalí politici či diplomaté, kteří se o vstup do NATO zasloužili, bezpečnostní komunita a akademická obec atd.

Oslava proběhne v přítomnosti prezidenta Maďarské republiky Jánose Ádera, prezidenta Polské republiky Andrzeje Dudy a prezidenta Slovenské republiky Andreje Kisky, ministrů obrany a zahraničí zemí V4 a současných i bývalých vysokých představitelů NATO a USA, diplomatického sboru a dalších hostů.

Oslava bude nejen připomenutím důležitosti Severoatlantické aliance, transatlantické vazby a hodnot, na nichž je NATO vystavěno, ale také zdůrazněním jednoty středoevropských spojenců a jejich odhodlání aktivně se podílet na kolektivní obraně.

Slavnostní akt se uskuteční přesně v den, kdy se Česká republika za vlády vedené Milošem Zemanem formálně stala členem NATO.

Program oslav:

V rámci oslav proběhne na Pražském hradě konference „Naše bezpečnost není samozřejmost“, kterou pořádá organizace Jagello 2000.

Hlavní oslava začne v 11 hodin slavnostním státním aktem a projevy nejvyšších ústavních činitelů a nejvýznamnějších zahraničních hostů. Na státní akt naváže debata prezidentů zemí V4. Po prezidentském panelu hostí prezident republiky slavnostní oběd, jehož se účastní nejdůležitější domácí a zahraniční hosté.

Téhož dne se v rámci oslav výročí vstupu do NATO uskuteční v Černínském paláci slavnostní večer pořádaný ministrem zahraničí, jehož se zúčastní významní domácí i zahraniční hosté.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Předseda Rady ERÚ se setkal se svým americkým protějškem z FERC

22:49 Předseda Rady ERÚ se setkal se svým americkým protějškem z FERC

Předseda Federální energetické regulační komise (Federal Energy Regulatory Comission, FERC) Neil Cha…