Hrady Točník a Sovinec zvou na pozorování netopýrů

25.04.2017 19:50

Novou atrakci nabízí od dubna díky spolupráci s Českou společností pro ochranu netopýrů hrady Točník a Sovinec. Návštěvníci zde mohou v přímém přenosu sledovat, co se děje v letní kolonii netopýrů velkých a vrápenců malých, kteří ve zdejších, jinak nepřístupných, hradních prostorách každoročně odchovávají svá mláďata.

Hrady Točník a Sovinec zvou na pozorování netopýrů
Foto: Archiv
Popisek: Netopýři

"Hrad Točník na Berounsku je místem, kde byla v loňském roce zřízena první pozorovatelna v rámci projektu "Na půdě, tam to žije -- aneb poznejte tajemný svět netopýrů!", který finančně podpořily SFŽP ČR a MŽP," přibližuje koordinátorka projektu z České společnosti pro ochranu netopýrů, Petra Schnitzerová. "Díky infrakameře, instalované v úkrytu kolonie, mohou lidé na monitoru umístěném na návštěvnické trase pozorovat, co se aktuálně u netopýrů děje, aniž by tím byla zvířata jakkoliv rušena." Na hradě Točníku sídlí kolonie netopýra velkého. Každoročně od dubna do srpna se v nepřístupných prostorách pod starým schodištěm shromažďuje kolem 400 samic tohoto druhu, aby zde porodily a odchovaly svá mláďata. 

V letošním roce přibyla další netopýří pozorovatelna na hradě Sovinci na Bruntálsku. Zde našli své celoroční útočiště vzácní vrápenci malí. "V létě obývá kolonie 60 -- 80 samic s mláďaty půdní prostory nad purkrabstvím a přilehlými bývalými konírnami, na podzim se vrápenci ! tradičně stěhují do podzemní jeskyně na pátém nádvoří, kde se ukládají k zimnímu spánku. Na Sovinci budou mít návštěvníci v letním období jedinečnou možnost nahlédnout do soukromí těchto drobných nočních živočichů. Mohou například pozorovat, jak samice pečují o svá čerstvě narozená mláďata, jak mladí vrápenci trénují na svůj první noční let nebo jak se zvířata přesouvají v úkrytu v závislosti na měnících se klimatických podmínkách," vysvětlila Schnitzerová. 

"Netopýří pozorovatelny jsou jednou z aktivit, kterými chceme upozornit na to, že hrady, zámky a další památky jsou zajímavé nejen z hlediska historického, ale že mají velký význam i pro ochranu některých druhů letounů. Chceme lidem atraktivní formou přiblížit život těchto tajemných živočichů a zároveň upozornit na jejich ohrožení i možnosti ochrany," doplnila Eva Cepáková z ČESON. Na téměř třiceti hradech a zámcích v různých částech ČR jsou proto pro návštěvníky přichystány také informace o jejich zvířecích obyvatel! ích v rámci výkladu průvodců, pracovní listy pro děti či osvět! ové akce. Netopýří mapu s tipy na zajímavé výlety a další informace o jednotlivých aktivitách najdou zájemci na projektovém webu napude.sousednetopyr.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM převedl státnímu podniku Lesy ČR 11 hektarů pozemků na okraji Prahy

22:28 ÚZSVM převedl státnímu podniku Lesy ČR 11 hektarů pozemků na okraji Prahy

Územní pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v hlavním městě Praze převedlo …