Hygienická stanice Praha: Hlavní koupací sezóna již pro hygieniky začala

01.06.2019 12:57

Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“) je na začátek koupací sezóny 2019 připravena. Koupací sezóna byla stanovena Ministerstvem zdravotnictví od 30. května do 1. září. Kromě zákona o ochraně veřejného zdraví (zákon č. 258/2000 Sb.) se hygienici řídí také vyhláškou, která stanovuje hygienické požadavky na koupaliště, sauny a hygienické limity písku v pískovištích venkovních hracích ploch (vyhláška č. 238/2011 Sb.).

Hygienická stanice Praha: Hlavní koupací sezóna již pro hygieniky začala
Foto: praha.eu
Popisek: Hygienická stanice hl. m. Prahy - logo
reklama

K zahájení vzorkování koupací vody v přírodních koupalištích došlo začátkem minulého týdne, a to podle pravidel monitorovacího kalendáře, kterým je stanovena četnost a rozsah sledovaných ukazatelů. Sledují se fekální znečištění, sinice, chlorofyl, vodní květ, mikroskopický obraz, průhlednost a provádí se vizuální kontrola. V biotopech s přírodním čištěním vody a také betonové nádrži se četnost a rozsah odebraných vzorků řídí dle platné legislativy.

Nedílnou součást celého procesu tvoří i vyhodnocení laboratorních výsledků odebraných vzorků, a to jak odebraných samotnými provozovateli, tak i v rámci tzv. supervize, kterou provádí HSHMP během probíhající sezóny.

HSHMP letos sleduje následující zařízení: biotop Radotín, Lhotku, přírodní koupaliště Hostivař, Džbán, Motolský rybník a Divokou Šárku. Ve výčtu koupacích lokalit pro letošní sezónu v hlavním městě chybí přírodní koupaliště Šeberák. To prochází revitalizací a momentálně je vypuštěno. Během uplynulé sezóny zde po většinu období platil zákaz koupání z důvodu přemnožení sinic.

I letos budou výsledky analýz pravidelně publikovány na internetových stránkách HSHMP (ZDE).

Z prvních odběrů vzorků je kvalita vody hodnocena na stupni 1, a to jako voda vhodná ke koupání. Vzhledem k tomu, že počasí zatím neodpovídá letnímu charakteru koupací sezóny, je předpoklad, že kvalita vody se může v průběhu sezóny měnit.

Proto HSHMP doporučuje sledovat aktuální informace o kvalitě koupacích vod na území hlavního města Prahy zveřejňované prostřednictvím internetového odkazu ZDE. Další odběry byly realizovány v pondělí 27. 5. 2019, jejich výsledky budou známy do konce tohoto týdne.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM v Hradci Králové prošetřuje majetek nedostatečně identifikovaných vlastníků

22:01 ÚZSVM v Hradci Králové prošetřuje majetek nedostatečně identifikovaných vlastníků

V rámci šetření vlastnického práva k majetku, zapsanému v katastru nemovitostí na nedostatečně ident…