IPR Praha: Císařský ostrov se promění. Porota vybrala nejlepší návrh

16.06.2015 8:54 | Zprávy

Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) uspořádal společně s městskými částmi sérii soutěžních workshopů na úpravu Císařského ostrova a jeho bezprostřední okolí.

IPR Praha: Císařský ostrov se promění. Porota vybrala nejlepší návrh
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha

. V pátek byl nezávislou porotou vybrán vítěz soutěže – architektonická kancelář Pelčák a partner. Nyní bude návrh představen Komisi pro celkové řešení koncepce Císařského ostrova, aby mohlo dojít k jeho detailnímu dopracování. Císařský ostrov by se měl proměnit v horizontu 3 let.

Z pěti vyzvaných ateliérů vybrala pětičlenná porota v čele s respektovaným krajinářským architektem Tillem Rehwaldtem tým architekta Petra Pelčáka a krajinářské architektky Evy Wagnerové.

„Vítězný návrh je nejpropracovanější a nejcitlivější z hlediska jedinečnosti krajiny Trojské kotliny. Projekt podporuje proměnlivost krajiny a zároveň přirozeně řeší volný průtok vody při povodních,“ hodnotí výběr ředitel IPR a člen poroty Petr Hlaváček.

Rozšíření stávající čistírny odpadních vod se projektuje již několik let. Nabízí příležitost upravit největší pražský ostrov tak, aby odpovídal svému významu ve městě. Workshop ukázal, že z hlediska stávajících povolení je nepřekročitelnou podmínkou zastřešení plánované vodní linky „zelenou střechou“. Vítězný tým ji navrhuje upravit jako volnou plochu se suchomilným stepním trávníkem, který může poskytnout útočiště vzácným druhům rostlin a živočichů, kteří sídlí v okolí řeky.

Návrh počítá se zcela novými prvky. Patří mezi ně například nová lávka, která by překlenula Vltavu z ostrova přímo k jižnímu vstupu do ZOO. Projekt obsahuje také dopravní řešení celé lokality. Měla by se zvýšit propojenost a prostupnost území pro chodce a cyklisty.

Důležitou součástí zadání bylo i navržení řešení zvýšeného průtoku při povodních, na který má nová vodní linka negativní vliv. Vítězný tým proto navrhuje nové rameno vedoucí napříč ostrovem. To pomáhá přirozeným způsobem odvést vodu do koryta pod jezem.

Co bude dál?

V nejbližších dnech město rozhodne, zda s vítězným návrhem souhlasí. Projekt bude aktualizován dle připomínek poroty. V září by se měl návrh propsat do projektové dokumentace stavby nové vodní linky. Vítězný návrh obsahuje celou řadu dalších námětů na řešení širšího okolí, které bude nutné dále prověřit a naplánovat jejich případnou realizaci.

Pro všechny zájemce o tuto lokalitu připravil IPR komentovanou procházku po Císařském ostrově a jeho okolí s architektem Petrem Kučerou, která se koná 25. 6. v 18.00 – událost na Facebooku. V průběhu léta budou všechny soutěžní projekty postupně vystaveny na úřadech městských částí Praha 7, Praha 6, MČ Praha – Troja a také na webu www.iprpraha.cz.

25. června - Urban Walk - komentovaná procházka po Císařském ostrově a jeho okolí s architektem Petrem Kučerou a urbanisty z IPR Praha.
Červenec – Srpen – výstavy projektů na městských částech Praha 6, Praha 7 a Troja

Více na www.iprpraha.cz/cisarskyostrov

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Regiony potřebují odvykačku, jsou závislé na dotacích

V tomto vašem článku píšete, že stát musí připravit plán na komplexní péči o řadu oblastí společnosti, počínaje výchovou a vzděláváním, sociální péčí (ale přísnou, neumožňující zneužívání), bydlením, bojem s dezinformacemi... Můžete mi vysvětlit, co mají dezinformace společného s tím, jak se některý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Čeští vrtulníkáři si v Polsku poprvé vyzkoušeli i námořní operace

16:08 Armáda ČR: Čeští vrtulníkáři si v Polsku poprvé vyzkoušeli i námořní operace

Od počátku roku 2024 vysílá Armáda České republiky do Polska vrtulníkovou jednotku (Heli Unit) s mod…