ISM: Občanské iniciativy zaslaly premiéru Sobotkovi otevřený dopis ve věci statusu Jeruzaléma

06.09.2016 17:17

Iniciativy International Solidarity Movement (ISM, Mezinárodní hnutí solidarity) a Palestinský klub odeslaly otevřený dopis premiéru Sobotkovi ve věci statusu města Jeruzalém. Oceňuji v něm snahu MŠMT napravit dlouholeté chybné označení hlavního města Izraele ve školním atlase firmy Shokart. Upozorňují, že dosavadní označení Jeruzaléma za hlavní město Izraele bylo v rozporu jak s pozicí české zahraniční politiky, tak s mezinárodním právem.

ISM: Občanské iniciativy zaslaly premiéru Sobotkovi otevřený dopis ve věci statusu Jeruzaléma
Foto: Libuše Frantová
Popisek: Jeden z významných křesťanských chrámů v Jeruzalémě, kam se chodí poutníci poklonit k symbolickému hrobu Panny Marie
reklama

Úsilí zastánců Jeruzaléma jako hlavního města Izraele, kteří vyhrožují MŠMT, že v případě náležitých úprav ve školním atlase jej svým dětem nedovolí převzít, považují za nemístné a jejich argumentaci za ahistorickou a účelovou. Anexe Východního Jeruzaléma Izraelem nebyla mezinárodním společenstvím uznána, a tak ani vyhlášení „sjednoceného“ Jeruzaléma za izraelské hlavní město nemá oporu v mezinárodním právu.

Signatáři dopisu zároveň poukazují na prohlubující se kolonizaci Východního Jeruzaléma, která s sebou nese demolice palestinských domů a vyhánění jejich obyvatel.

„Jako občané ČR si nepřejeme, aby česká zahraniční politika podléhala zájmům, které jsou v rozporu s mezinárodním právem a které vedou jen k izolaci, prohlubování kolonizace a k nesvobodě,“ uvádí se v závěru dopisu.

Otevřený dopis premiéru Sobotkovi ve věci statusu Jeruzaléma najdete ZDE

O iniciativách

Palestinský klub v České republice – Klub sdružuje osoby palestinské národnosti žijící na území České republiky, jež jsou občany České republiky anebo mají trvalé či dlouhodobé povolení k pobytu na území ČR. Činností klubu je pořádání setkání jejich členů, která jsou „vedena v duchu národních tradic a obyčejů, vedou k posílení společenských a kulturních styků mezi členy klubu, jakož i upevňování přátelství mezi palestinským a českým národem.“ Klub má za cíl „seznamovat českou veřejnost s palestinskou arabskou kulturou a historií“, a to pořádáním kulturních a literárních besed a seminářů na různá témata, včetně aktuálních témat problematiky života v arabském světě. Od roku 2014 začal být klub aktivní v sociálních médiích: zřídil facebookové stránky Infokanál Palestina – Česká republika, jež mají za cíl „doručit zprávy o aktuálním dění v Palestině“ a facebookovou skupinu Palestinský klub v České republice.

International Solidarity Movement ČR (ISM ČR, Mezinárodní hnutí solidarity) – ISM bylo založeno v Palestině v roce 2001 skupinou palestinských a izraelských aktivistů s cílem podpořit a posílit nenásilný palestinský odpor proti izraelské okupaci. V České republice působí od roku 2007. Jejími členy jsou aktivisté a aktivistky, kteří dlouhodobě pobývali v Palestině anebo se o tamní dění živě zajímají. Aktivity hnutí se zaměřují především na pořádání přednášek a promítání dokumentárních filmů, informační kampaně, petiční stánky anebo demonstrace na vyjádření solidarity s palestinským lidem. ISM ČR je součástí Evropské koordinace výborů a asociací za Palestinu (ECCP), která sídlí v Bruselu a sdružuje zhruba 50 organizací a iniciativ v Evropě. Členové ECCP vystoupili nedávno mj. na půdě Evropského parlamentu v panelu týkajícího obchodování EU s nelegálními izraelskými osadami.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo financí: Saldo státního rozpočtu za leden až březen 2020 dosáhlo 44,7 mld. Kč

9:15 Ministerstvo financí: Saldo státního rozpočtu za leden až březen 2020 dosáhlo 44,7 mld. Kč

Opatření vlády České republiky zaváděná k zastavení šíření nákazy nemoci COVID-19 s sebou přinesla v…