Inflace v květnu mírně nad prognózou ČNB

12.06.2018 8:06

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v květnu 2018

Inflace v květnu mírně nad prognózou ČNB
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.

Podle zveřejněných údajů dosáhl v květnu meziroční růst cenové hladiny hodnoty 2,2 %. Inflace se tak po několika měsících vrátila lehce nad dvouprocentní cíl ČNB. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní se spotřebitelské ceny v květnu meziročně zvýšily o 2,1 %.

Inflace byla v květnu mírně nad prognózou ČNB. Odchylka v tomto směru byla dána především vyšším než prognózovaným meziročním růstem cen pohonných hmot a cen potravin. V menší míře pak k uvedené odchylce přispěla též mírně vyšší než očekávaná jádrová inflace. Růst regulovaných cen a primární dopady změn nepřímých daní v květnu odpovídaly prognóze ČNB.

Zveřejněná data jsou mírným proinflačním rizikem stávající prognózy ČNB, podle které zůstávají domácí inflační tlaky silné. Projevuje se v nich výrazná mzdová dynamika v podmínkách rychlého růstu české ekonomiky. Tyto tlaky se sice budou postupně zmírňovat, slábnout však bude i protiinflační působení dovozních cen. Do nich se v letošním roce nadále promítá předchozí posílení kurzu koruny. Podle stávající prognózy se inflace v dalším průběhu letošního roku bude pohybovat mírně pod cílem. Stabilní růst zahraničních výrobních cen při zřetelném zpomalení tempa posilování měnového kurzu v příštím roce povede k opětovnému zvyšování dovozních cen. Na horizontu měnové politiky, tedy ve druhém a třetím čtvrtletí příštího roku, se tak inflace vrátí do těsné blízkosti dvouprocentního cíle.

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný ochránce práv: Prachatice se obrátily o pomoc

22:33 Veřejný ochránce práv: Prachatice se obrátily o pomoc

Na ombudsmana se výjimečně neobrátil člověk, ale úřad, který hledal pomoc. Prachatičtí úředníci se z…