Inflace v lednu 2018 byla lehce pod prognózou ČNB

14. 2. 2018 19:49

Komentář Česká národní banky ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v lednu 2018

Inflace v lednu 2018 byla lehce pod prognózou ČNB
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.
reklama

Podle dnes zveřejněných údajů v lednu zpomalil meziroční růst cenové hladiny na 2,2 %. Inflace se tak posunula blíže ke dvouprocentnímu cíli ČNB. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní se spotřebitelské ceny v lednu meziročně zvýšily o 2,1 %.

Inflace byla v lednu lehce pod prognózou ČNB. To bylo způsobeno výhradně nižší než prognózovanou jádrovou inflací. Opačným směrem, i když v malé míře, se odchýlily ostatní složky inflace. Ceny potravin a regulované ceny meziročně rostly rychleji, než očekávala prognóza. Ceny pohonných hmot poklesly, avšak o něco méně oproti predikci. Primární dopady změn nepřímých daní v lednu zcela odpovídaly prognóze.

Zveřejněná data potvrzují – i přes uvedené drobné odchylky – vyznění stávající prognózy ČNB. Podle ní inflace setrvá v roce 2018 nad 2% cílem, na začátku horizontu měnové politiky se k němu vrátí. Celkové inflační tlaky zůstávají silné, přičemž odrážejí především zrychlující mzdovou dynamiku v podmínkách robustního růstu domácí ekonomiky. Dynamika domácích nákladů se ještě krátkodobě zvýší v návaznosti na napjatou situaci na trhu práce. Následně se domácí nákladové tlaky s přispěním stabilizačního působení měnové politiky zmírní. Stále však budou převažovat nad protiinflačním působením dovozních cen, které bude v letošním roce odrážet zejména posilující kurz koruny. Zároveň již plně odezní jednorázové vlivy zvyšující inflaci v minulém roce. Na horizontu měnové politiky, tedy v první polovině roku 2019, se inflace bude pohybovat těsně pod 2% cílem ČNB.

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CzechInvest: Letošní Czech Space Week proběhne online. Nabídne přednášky i živé debaty s vědci

11:45 CzechInvest: Letošní Czech Space Week proběhne online. Nabídne přednášky i živé debaty s vědci

Ministerstvo dopravy a agentura CzechInvest společně s dalšími partnery připravují už třetí ročník f…