Informační povinnost na rok 2014 nesplnilo vůči rejstříkovým soudům 71 procent firem

27.01.2016 9:10 | Zprávy

Informační povinnost za rok 2014 doposud nesplnilo 71 procent tuzemských společností. Základní termín pro vložení finančních výkazů do sbírky listin vypršel koncem července 2015 a nejzazší termín uplynul na konci loňského roku. Nejhorší situace je v Praze a mezi firmami se žádnými nebo nízkými tržbami. Nejméně disciplinované jsou firmy z finančního zprostředkování a maloobchodu. Analýzu zveřejnila poradenská společnost Bisnode, která se zabývá poskytováním ekonomických informací o firmách.

Informační povinnost na rok 2014 nesplnilo vůči rejstříkovým soudům 71 procent firem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Informační povinnost dlouhodobě neplní nadpoloviční většina společností. „Neplnění zákonem stanovených pravidel na straně jedné, a nevymáhání platné legislativy na straně druhé, z pohledu transparentnosti podnikatelského prostředí vnímáme negativně,“ komentuje statistiky analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že s sebou přináší celou řadu negativních jevů jako je například prostor pro korupci nebo konkurenční výhodu právě pro ty společnosti, které porušují zákon.

„Je vhodné prosadit pravidlo, díky kterému společnosti, které nesplní informační povinnost, nebudou moci získat veřejnou zakázku či dotaci“ říká Janusz Konieczny, analytik Nadačního fondu proti korupci, který této problematice dlouhodobě věnuje a dodává: „Řešení lze rovněž hledat v podstatném zvýšení vymahatelnosti práva. Rejstříkové soudy by měly uplatňovat sankční mechanismy či dokonce přistoupit k řízení o zrušení společností s likvidací. Zatímco Krajský soud v Brně přistupuje k tomuto problému relativně pečlivě a v období od 1. 1. 2014 do 31. 3. 2015 udělil 723 pořádkových pokut, Městský soud v Praze udělil ve stejném období pouze 280 pokut, ačkoliv právě v Praze je zapsaných mnohem více společností a nedodržování informační povinnosti je zde nejvyšší. Pro změnu Krajský soud v Ostravě nebyl schopen údaj o pokutách vůbec zjistit.“ „Pokud by stát začal systematicky vymáhat pokuty za neplnění informační povinnosti, mohl by podle našich výpočtů získat nejméně 13,7 miliard korun, ale až 256,3 miliardy korun dodatečných příjmů do státního rozpočtu,“ dodala Petra Štěpánová z Bisnode.

Za rok 2014 doposud informační povinnost nesplnilo více než 71 % firem, za rok 2013 přes 61 procent. Z hlediska právní formy dlouhodobě tuto zákonnou povinnost spolehlivěji plní spíše akciové společností než společnosti s ručením omezeným.

Plnění informační povinnosti v letech 2010 – 2014*

 Právní forma

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Problém státního rozpočtu není v jeho nedostatečných příjmech, ale v jeho výdajích

Když není problém v příjmech, tak proč zvyšujete daně? A když jde o výdaje, tak na nás lidech - na všech skupinách jste šetřili. Kolik jste ale ušetřili na sobě? Co vím, tak se vám zvedli platy, navýšili jste počet ministerstev... A jestli budete vládnout dál, tak jak si to dál představujete? Kde ch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: První regionální den bude hostit Česká Třebová

7:23 České dráhy: První regionální den bude hostit Česká Třebová

Sobota 24. května bude v České Třebové ve znamení oslav letošního prvního regionálního dne železnice…

reklama