Írán skýtá pro vývozce obrovské příležitosti, MPO proto zvažuje otevřít novou zahraniční kancelář v Teheránu

21.07.2015 10:23 | Zprávy

Ministerstvo průmyslu a obchodu zvažuje otevřít prostřednictvím agentury pro podporu exportu CzechTrade novou zahraniční kancelář v Íránu. Plánované otevření kanceláře je reakcí na podepsání mezinárodní dohody s Íránem o jeho jaderném programu. Výměnou za omezení nukleárního programu odvolá Západ sankce a otevřou se dveře nové vzájemné spolupráci. O záměru se bude jednat s Ministerstvem zahraničních věcí ve středu 22. července.

Írán skýtá pro vývozce obrovské příležitosti, MPO proto zvažuje otevřít novou zahraniční kancelář v Teheránu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

"Českým exportérům se otevírají nové možnosti a téměř 80 milionový íránský trh je pro ně velkou příležitostí," upozornil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. "Nová zahraniční kancelář by se otevírala v teritoriu, ve kterém detekujeme budoucí silné obchodní a oborové příležitosti. Historicky byly naše obchodní vztahy s Íránem vždy velmi korektní a smysluplné. Docházelo k významné obchodní výměně zejména v několika odvětvích, kde je ČR velice konkurenceschopná," dodal ministr Mládek.

Jedná se například o dopravní prostředky, strojní vybavení, investiční celky, dobývací a textilní techniku nebo energetické technologie. Nyní tedy máme rozhodně na co navazovat.

Zahraniční kancelář CzechTrade v Dubaji se již v loňském roce věnovala mapování příležitostí a možností prezentace na veletrhu v oblasti Středního východu včetně Íránu. Vytipovala stavební veletrh Projekt Iran 2015, kterého se v červnu letošního roku zúčastnilo 6 českých firem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

TA ČR: Horizontální spolupráce nad ekosystémem SISTA

13:28 TA ČR: Horizontální spolupráce nad ekosystémem SISTA

Sdílená digitální infrastruktura veřejné správy je ta, kterou si stát pořídí jednou –?????? a kterou…