Provozovat první blok za stávajících podmínek mají energetici povoleno od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost do poloviny října 2020. Druhý blok pak ještě o téměř dva roky déle. Přesto se na získání klíčového povolení připravují už několik let. „Obnova provozní licence jaderného zařízení je kontinuální proces. V průběhu celého provozu musíme splňovat náročné podmínky plynoucí z mezinárodní i české legislativy,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva společnosti ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.
V žádosti o novou licenci bude ČEZ jadernému dozoru velmi detailně dokládat stav elektrárny. Vedle stavu reaktoru nebo bezpečnostních systémů musí prokázat připravenost personálu, předložit vnitřní havarijní plán nebo jak bude pokračovat ve zvyšování úrovně bezpečnosti. „Součástí budou například průkazy připravenosti zařízení a personálu, včetně realizovaných modifikací i plánu investičních akcí na dalších deset let,“ doplnil Zronek.
Celkově půjde o dvacet různých průkazů v podobě analýz, reportů a dokladů. Navíc bude elektrárna předkládat periodické hodnocení bezpečnosti za uplynulých deset let provozu. Jen zadání, podle kterého bude elektrárna hodnocení provádět, má dva tisíce stran a mimo jiného ho posuzovali experti z Mezinárodní agentury pro atomovou energii.
Do přípravy rozsáhlého dokumentu jsou v Temelíně zapojeny dvě stovky odborníků z řady oborů. Na hodnocení rovněž spolupracuje Ústav jaderného výzkumu v Řeži a klíčoví dodavatelé. Žádost musí ČEZ podat jadernému dozoru do dubna 2020.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva