JE Temelín prošla rozsáhlou údržbou

16.11.2020 22:11

Žlaby pro záchyt vody, vyčištění rybníčků nebo oprava pěších stezek. Temelínský park kolem tamního infocentra prochází podzimní úpravou. Energetici z ČEZ tak využili covidem redukovanou turistickou sezónu k úpravě svého zámeckého parku. Práce vyšly na několik desítek tisíc korun.

JE Temelín prošla rozsáhlou údržbou
Foto: Petr Mareš
Popisek: Jaderná elektrárna Temelín aktuálně kryje přibližně deset procent české spotřeby
reklama

Hned osm nových žlabů pracovníci umísťují do cestiček, kterými je protkán park kolem Infocentra Jaderné elektrárny Temelín. Jejich úkolem je odvést dešťovou vodu z mlatových cestiček, svést ji do tří zdejších rybníčků a zachytit v přírodě. Jeden z nich je zásobován pramenitou vodou, druhý je ponechán brčálový a třetí je svatební. A právě ten prošel podzimními úpravami. „Rybníček jsme vyčistili. Odstranili jsme z něj dvacet tun vodní trávy, rákosí a napadaných větví ze stromů,“ popisuje Petr Kovařík, koordinátor úprav.

Rozsáhlou údržbou prošlo také několik stovek metrů zpevněných parkových cestiček. „Díky letošním dešťům byly opakovaně poničeny. Aktuálně obnovujeme jejich mlatový povrch. Nejde jen o dosypání štěrku, ale doplňujeme i nové odvodňovací žlábky z modřínového dřeva a v některých úsecích opravujeme i základ cestiček,“ doplnil Petr Kovařík.

V parku přibyly také tři nové lavičky. „Jsou ze dřeva ošetřeny přírodním voskem,“ uzavřel Petr Kovařík.

Mozaikovitá krajina, desítky druhů stromů a tři rybníčky poskytují zázemí pro mnoho živočichů. V minulosti v parku ornitologové napočítali na čtyřicet druhů ptáků. Energetici zde chovají desítky tisíc včel, k vidění jsou i jezírkoví kapři nebo veverky. I díky svému prostředí je vyhledávaným místem pro svatební obřady. Od roku 2006 si v blízkém zámeckém parku řeklo své ano 124 snoubeneckých párů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do zrekonstruované budovy v Liberci se díky ÚZSVM přesunula policie

22:54 Do zrekonstruované budovy v Liberci se díky ÚZSVM přesunula policie

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) zrekonstruoval nevyužívané prostory bývalé …