Jáchymovské peklo zůstává odkazem pro budoucí generace

23. 5. 2016 22:01

Tuto sobotu se sešli v Jáchymově na Karlovarsku bývalí političtí vězni komunistického režimu, představitelé státu, měst, církve a armády, aby uctili památku těch, kteří byli jako muklové v padesátých letech zneužiti jako pracovní síla pro těžbu uranové rudy a zároveň byli vystaveni krutému zacházení.

Jáchymovské peklo zůstává odkazem pro budoucí generace
Foto: commons.wikimedia.org/che
Popisek: Památník Vojna, v letech 1947-49 tábor pro německé válečné zajatce, v letech 1949-51 tábor nucených prací, 51-61 vězení pro politické vězně

Od jara roku 1949 bylo zřízeno v oblasti Jáchymovska, Horního Slavkovska a Příbramska osmnáct trestaneckých pracovních táborů a celkem jimi během dvanácti let prošlo asi 65 tisíc vězňů, z nichž čtyři a půl tisíce tamější podmínky nepřežilo. Bohužel i ti, kteří přežili a vrátili se v šedesátých letech v zuboženém stavu domů, se ve většině případů nevyhnuli zdravotním následkům působení uranové radioaktivity.

Hlavní vzpomínková akce proběhla pod záštitou Konfederace politických vězňů u památníku, který je koncipován jako křížová cesta ke svobodě, složený z Brány svobody a patnácti kamenů se jmény táborů, kde byli političtí vězni nasazeni. Pro připomínku těchto táborů a uranových dolů vznikla naučná stezka, kterou ročně navštíví tisíce návštěvníků.

Zazněly projevy, které měly společnou myšlenku a to, udržet v naší zemi principy demokracie a předat odkaz budoucím generacím, aby se taková historie již nikdy neopakovala. „Jste svědky, že hrůzy komunistů byly realitou, na to nesmíme nikdy zapomenout. Nezbavujme se hodnot, jako je svoboda, demokracie, neopouštějme vizi svobodného, ale i zodpovědného světa, protože to jsou hodnoty, které jste uznávali a za které jste bohužel trpěli v lágrech. Čest vaší památce,“ uvedl ve svém projevu místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.

Jáchymovské peklo zůstává odkazem pro budoucí generace

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Celní správa: Aktivní zálohy zaplní českobudějovické náměstí

18:38 Celní správa: Aktivní zálohy zaplní českobudějovické náměstí

Slavnostní nástup pěší roty Aktivních záloh Krajského vojenského velitelství Č. Budějovice a jednote…