Janáčkova filharmonie: Do Ostravy koncem ledna zavítá „ruská Vanessa Mae“

10. 12. 2019 14:17

Předposlední lednový večer bude pódium v sále Domu kultury města Ostravy patřit Janáčkově filharmonii s dirigentem Dmitrim Jurowskim a půvabnou ruskou houslistkou Alenou Baevou. Ta je pro svůj expresivní a technicky dokonalý způsob hry často nazývána „ruskou Vanessou Mae“. V jejím podání zazní Bartókův Houslový koncert číslo 2. Koncert s názvem Grandiózní Prokofjev začíná v 19 hodin.

Janáčkova filharmonie: Do Ostravy koncem ledna zavítá „ruská Vanessa Mae“
Foto: Ivan Korc
Popisek: Janáčkova filharmonie

„Kariéru Aleny Baevy již delší dobu sleduji. Slyšel jsem několik jejích nahrávek a ty byly velice přesvědčivé. Proto jsem se rozhodl, že ji pozvu do Ostravy a věřím, že bude patřit k nejzajímavějším sólistům 66. sezóny,“ říká ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla.

Druhý houslový koncert patří k Bartókovým posledním dílům a je z nich posluchačsky nejpřístupnější. Skladba strhne publikum od počátečního jakoby cikánského úvodního tématu po vzrušující finále. Tento mistrovský kus plný důmyslně vypočítaných virtuózních efektů je určen pro prvotřídního houslistu, jímž Ruska Alena Baeva, vítězka soutěží v Moskvě, Varšavě a japonském Sendai, která poprvé vystoupila s orchestrem už v šesti letech, nepochybně je.

Večer zahájí předehra k poslední Janáčkově opeře Z mrtvého domu, k níž autor nalezl inspiraci v Dostojevského románu Zápisky z mrtvého domu. Skicu partitury Janáček sice dokončil, ale konečnou úpravu už nestihl. Sám o díle říkal, že není ještě hotové, o čemž svědčí dopis M. Brodovi ze 17. 5. 1928: „Z mrtvého domu – to mi dá ještě práce!“.

Závěr koncertu pak bude patřit skladateli, podle něhož je celý večer nazván. Svou monumentální, grandiózní a dramatickou Pátou symfonii psal Prokofjev během 2. světové války, premiéru měla 13. ledna 1945 v Moskvě. Je to jedna z nejlepších hrdinskoepických ruských symfonií. „V Páté symfonii jsem chtěl oslavit svobodného a šťastného člověka, jeho mohutnou sílu, jeho ušlechtilost, jeho duchovní čistotu. Nemohu říci, že jsem to téma vybral – ono se ve mně narodilo a potřebovalo vyjádření. Napsal jsem takovou hudbu, která zrála a nakonec naplnila mou duši“, napsal o díle sám autor.
Vstupenky v ceně od 160 Kč můžete zakoupit i online ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SŽDC: Pokračuje příprava nového železničního spojení Drážďany – Praha

9:40 SŽDC: Pokračuje příprava nového železničního spojení Drážďany – Praha

Zástupci Správy železnic se včera v Drážďanech zúčastnili jednání pracovní skupiny ministerstev dopr…