Je státní pivovar víc než městský? Ne, říkají samosprávy. A odmítají senátní úpravu registru smluv

28.04.2017 14:12

Starostové z celé České republiky zásadně nesouhlasí se senátní novelou zákona o registru smluv (tisk č. 79). Je diskriminační a stanovuje nerovné podmínky pro podnikání. Zjednodušeně říká, že budějovický Budvar je víc než strakonický Dudák. Tedy: zatímco by jihočeský národní pivovar jako jediný subjekt nemusel zveřejňovat smlouvy v registru, obecním, státním a krajským firmám by tato povinnost měla zůstat. Takový přístup je však v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Vrácenou novelu registru smluv ze Senátu by v květnu měla projednat Poslanecká sněmovna.

Je státní pivovar víc než městský? Ne, říkají samosprávy. A odmítají senátní úpravu registru smluv
Foto: smocr.cz
Popisek: Svaz měst a obcí ČR - logo
reklama

"Nedá se rozumět tomu, proč má mít právě Budvar výjimku ze zveřejňování v registru smluv. Jak k tomu přijdou městské a další společnosti vlastněné veřejnou správou? Chtějí snad zákonodárci samosprávám omezit konkurenceschopnost?,“ ptá se místopředseda Svazu měst a obcí ČR a primátor Pardubic Martin Charvát a dodává: „Proto se nedávno naše rada, tedy jeden z nejvyšších orgánů Svazu měst a obcí, který tvoří na 100 starostů z celé země, shodla, že senátní znění zákona je třeba důrazně odmítnout.“  

Nerovné zacházení, které předloha přináší, téměř asociuje dobu před rokem 1989, kdy se k vybranému majetku rovněž přistupovalo protežujícím způsobem. Podle samospráv by však spíš než senátní znění právního předpisu byla lepší jeho původní poslanecká novela.

"Je snad naše obecní společnost - pivovar - méně než pivovar v Českých Budějovicích? Je Dudák méně než Budvar? Podle jakých kritérií se to stanovuje?," říká starosta Strakonic Břetislav Hrdlička a dodává: "Nerovný přístup zákonodárců, co se týče registru smluv, nám vadí. Vypadá jako další vlna privatizace, tentokrát ale obecních společností. Nesouhlasíme a jednoznačně podporujeme názor rady Svazu, která návrhy v rozporu s Listinou základních práv a svobod odmítla."

Podle Svazu měst a obcí ČR už stávající právní předpisy dostatečně zajišťují, že se s veřejnými prostředky má nakládat transparentně. Shoda měst a obcí tak panuje v tom, že ta ustanovení zákona o registru smluv, která nejsou v souladu s ústavním pořádkem České republiky, je třeba zrušit. Samosprávy se také shodují v podpoře případné ústavní stížnosti.             

Zákonem o registru smluv, který je účinný od loňského července, se dlouhodobě zabývají představitelé měst a obcí z celé země. Mimo jiné říkají, že zveřejňování dokumentů je časově velmi náročné. Vysoké jsou i požadavky na kvalifikaci lidí, kteří mají danou oblast na starosti. Kromě samotného zákona o registru smluv musí sledovat metodiky ministerstva vnitra, které vykládají velké množství nejasností v uvedeném právním předpisu či specifický zákon o ochraně osobních údajů.

O Svazu měst a obcí ČR:

Svaz měst a obcí České republiky je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací. Členy Svazu jsou obce a města. Svaz měst a obcí ČR je partnerem pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci. Podílí se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření v oblastech týkajících se kompetencí obcí a to jak na národní, tak evropské úrovni. Činnost Svazu je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům samosprávy. Svaz sdružuje více než 2 600 měst a obcí a svými členy tak čítá více než 8 milionů obyvatel České republiky. Více na www.smocr.cz a na facebooku.

 
Tisková zpráva publikovaná na základě spolupráce ParlamentníchListů.cz a SMO ČR.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká obchodní inspekce: Aukce energií jsou stále problematické

18:10 Česká obchodní inspekce: Aukce energií jsou stále problematické

Česká obchodní inspekce vyhodnotila kontroly z oblasti uzavírání smluv o dodávkách energií za rok 20…