Jednání Sboru hlavních instruktorů HZS ČR pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou

22.01.2019 17:39

Ve dnech 7. - 8. 1. 2019 se na Školním a výcvikovém zařízení HZS ČR v Brně uskutečnilo jednání Sboru hlavních instruktorů HZS ČR pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou.

Jednání Sboru hlavních instruktorů HZS ČR pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou
Foto: udalosti112.cz
Popisek: Hasičský záchranný sbor ČR - logo

Na programu teoretické části jednání byla témata z oblasti evidence prostředků v programu IKIS, nový pokyn pro práci ve výškách č. 50/2018 a jeho soulad s ostatními předpisy, řešení analýzy pokrytí rozšířených lezeckých činností na úrovni JSDH. Představena byla nová výstroj pro lezce od firmy Direct Alpine s.r.o., což je česká společnost vyrábějící outdoorové oblečení jak pracovní tak volnočasové. Dále byli přestaveni noví instruktoři HZS pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou a proběhlo i jednání pracovní skupiny pro letecké záchranářství, která připomínkovala novou směrnici Letecké služby PČR.

Prezident Letecké amatérské asociace ČR Aleš Trtil přivezl a předvedl paraglidingovou sedačku jako součást nabídky spolupráce se specialisty, z řad svých instruktorů, při nácviku záchrany paraglidistů a záchranných prací při nehodě motorového paraglidisty.

Dalším z témat jednání byla aktualizace Metodických listů kapitoly VÝŠ, která je součástí Cvičebního řádu jednotek požární ochrany. V rámci aktualizace byl pak v praktické části jednání představen nový samoblokující slaňovací prostředek s názvem RIG a jeho využití u HZS. Ukázku provedl manažer Work and Rescue Dušan Franzke z firmy Vertical Trade s.r.o., firmy zabývající se dovozem a distribucí vybavení pro horolezectví, kemping, turistiku, a osobních ochranných prostředků pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. RIG jako takový slouží k zajištění větší bezpečnosti a usnadnění práce ve výškách a nad volnou hloubkou. Zástupce učiliště PO ve Velkém Poříčí kpt. Mgr. Tomáš Saifrt vysvětlil účastníkům jednání metodiku použití tohoto slaňovacího prostředku. Lektoři z ŠVZ si poté mohli použití RIGu společně vyzkoušet na lezecké stěně ve výcvikové hale ŠVZ a sjednotit s instruktory postupy použití slaňovacího prostředku při výuce jak na ŠVZ Brno, tak i na pracovišti Zbiroh a SOŠ a VOŠ požární ochrany ve Frýdku-Místku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda: Na výzkum a vývoj vynaloženo rekordních 103 miliard. Srovnali jsme krok s Evropou

14:56 Vláda: Na výzkum a vývoj vynaloženo rekordních 103 miliard. Srovnali jsme krok s Evropou

Podle právě zveřejněných statistik ČSÚ přinesl rok 2018 historicky nejvyšší výdaje na výzkum a vývoj…