Jesenické sokoly hlídají ochránci přírody i lesníci

16.04.2016 13:57 | Zprávy

Jedna z nejpočetnějších sokolích populací v České republice se po loňském hnízdění v Jeseníkách a Rychlebských horách rozrostla o 22 mláďat. Úspěšnost hnízdění nyní sledují moderní fotopasti.

Jesenické sokoly hlídají ochránci přírody i lesníci
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR

Ornitologové během loňského celosezónního monitoringu zjistili, že ne každé hnízdění sokolů dopadne úspěšně. To byl také jeden z důvodů, proč se letos rozhodli ve větší míře využít moderní techniku a instalovali přímo k hnízdům fotopasti s okamžitým přenosem dat. „Můžeme tak pravidelně kontrolovat sokoly sedící na vejcích,“ vysvětlil Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny SCHKO Jeseníky. Ze snímků jsou patrné také například etologické zajímavosti – chování párů na hnízdě, jak dochází ke střídání obou ptáků při zahřívání snůšky i jaká je třeba aktivita na hnízdě v nočních hodinách. „Předpokládáme, že se nám tímto způsobem podaří také odečíst některé kroužkované ptáky,“ dodal.

Sokoli většinou snášení do hnízdní kotlinky na skalní římse dvě až čtyři vejce. Některé páry ke svému hnízdění využívají starší krkavčí hnízda postavená také na skalách. Letos poprvé je jedna z fotopastí umístěna u snůšky s pěti vejci. Ochranou sokolů se zabývají i lesníci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jeroným Tejc byl položen dotaz

Co se stane s majetkem, který bude pocházet z trestné činnosti, a který zabavíte?

Zaráží mě taky, že uvádíte, že budete moci zabavit majetek, který bude podezřelý. Neměl by být zabaven jen ten, u kterého je jisté, že pochází z trestné činnosti? Proti tomu nic nemám, ale pokud jde jen o podezření, nebude to pak snadno zneužitelné?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOHS zahájil řízení v oblasti domácích potřeb

20:14 ÚOHS zahájil řízení v oblasti domácích potřeb

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v polovině května zahájil správní řízení s několika vzáj…