Jihočeský kraj: Datové karty už míří k studentům

26.10.2020 18:47

1300 datových SIM karet v hodnotě přes milion korun dnes od společnosti ČEZ převzali současní i budoucí představitelé Jihočeské kraje. Okamžitě začali s jejich distribucí těm studentům, kteří nemají dostatečné připojení k internetu.

Jihočeský kraj: Datové karty už míří k studentům
Foto: kr-jihocesky.cz
Popisek: Jihočeský kraj
reklama

To je přitom naprosto nezbytné pro distanční výuku nařízenou v rámci ochranných opatření proti šíření koronaviru. Tento typ systémové pomoci znevýhodněným studentům je zatím v České republice ojedinělý.

Vypadají jako standardní SIM karty do telefonu, prostřednictvím standardních hlasových služeb s nimi ale telefonovat nepůjde. Každá z nich ale poskytuje do konce roku možnost měsíčně čerpat 50 GB datových služeb, je možné z ní vytvořit i „hostspot“, prostřednictvím kterého si k internetu připojí i počítač či tablet. Studenti je mají použít pro komunikaci s učiteli, příjem a posílání úkolů či vyhledávání informací. „Šlo o jednu z našich priorit ve volbách. V nároku na vzdělávání si musí být všichni rovni. Šanci proto musí dostat i ti, kteří z nejrůznějších důvodů na dostatečné připojení k internetu nedosáhnou a věřím, že ji naplno využijí,“ konstatuje budoucí hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

Ten se proto hned po volbách spojil se společností ČEZ, která prostřednictvím Jaderné elektrárny Temelín dlouhodobě podporuje neziskové projekty v jižních Čechách. „Projekty v jižních Čechách, stejně jako v dalších regionech, kde fungují naše významné výrobní zdroje, podporujeme dlouhodobě a tato žádost byla v rámci nastavených vztahů logická. Bylo nám ale jasné, že jde o čas, proto jsme ji vyřídili co nejrychleji,“ doplňuje ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Projekt nyní společně řídí současní i budoucí představitelé kraje. Ihned po převzetí karet začala jejich distribuce konečným uživatelům. „Ochrana zranitelných skupin obyvatel, fungování nemocnic, základních služeb, vzdělávání. To vše jsou naše současné priority, a proto jsme tento nápad a jeho rychlé uvedení do života velmi přivítali. A děláme vše, aby data měli znevýhodnění studenti co nejdřív k dispozici,“ říká současná hejtmanka Ivana Stráská a upozornila, že kraj provedl rozsáhlé mapování potřeb počítačového vybavení pro krajské školy a uvolnil na něj ze svého rozpočtu 6,7 milionů korun.

Nadace ČEZ na jaře během první vlny pandemie prostřednictvím Jaderné elektrárny Temelín podpořila padesát projektů za téměř dva miliony korun zaměřených na ochranu zranitelných skupin obyvatel. Částkami od 5 do 50 tisíc korun přispěla například nemocnicím a domovům pro seniory, nebo dobrovolným hasičům na nákup ochranných prostředků, dezinfekce a rozvoj jídla. Srovnatelné částky na tento účel vynaložila i v dalších regionech České republiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa železnic: Nové železniční spojení Drážďany – Praha je projekt celoevropského významu

20:13 Správa železnic: Nové železniční spojení Drážďany – Praha je projekt celoevropského významu

DB Netz a Správa železnic společně představily aktuální stav přípravy Nového železničního spojení Dr…