Jihočeský kraj: Obyvatelé i návštěvníci Cepu si v kapli opět poslechnou varhany

21. 5. 2019 18:23

Obec Cep na Třeboňsku získala od Jihočeského kraje dotaci 70 tisíc korun na opravu varhan v kapli sv. Jana Křtitele. Jedná se již o třetí a zároveň finální etapu rekonstrukce tohoto vzácného nástroje. Obnáší mimo jiné opravu měchu, kompletování a ladění. Lidé by se do jeho tónů mohli opět zaposlouchat v říjnu tohoto roku.

Jihočeský kraj: Obyvatelé i návštěvníci Cepu si v kapli opět poslechnou varhany
Foto: kr-jihocesky.cz
Popisek: Jihočeský kraj
reklama

V první etapě byla opravena varhanní skříň. Během druhé přišly na řadu vzdušnice, píšťalnice a vzduchové soustavy. I tyto práce Jihočeský kraj dotoval.

„Varhany byly nefunkční, poškozené dřevokazným hmyzem a proto obec znovu požádala o dotaci na rekonstrukci“, uvedl starosta Jan Vobejda. „Už se blíží chvíle, kdy si v Cepu konečně po dlouhé době varhany poslechneme. Jejich rekonstrukci beru jako příkladnou snahu vlastníka pečovat o kulturní památku. Obec nástroj koupila v roce 1875 za 460 zlatých. Kaple sv. Jana Křtitele je veřejně přístupná a každoročně se zde slouží několik mší a pořádají se tu i koncerty“, doplnil Vobejda.

„Celkové náklady na třetí etapu rekonstrukce varhan v Cepu činí 180 290 korun. Krajská dotace tedy pokryje 44,37 % této částky,“ upřesnil náměstek hejtmanky pro kulturu Pavel Hroch.

Náměstek zároveň dodal, že se kraj samozřejmě snaží podporovat kulturní památky i jinde. „Například pomůžeme s opravou oltáře v kapli sv. Petra a Pavla v Zechovicích na Strakonicku nebo třeba s restaurováním vzácných obrazů ze sbírek muzea v Netolicích na Prachaticku,“ nastínil Hroch s tím, že krajští zastupitelé pro letošní rok v rámci dotačního titulu Kulturní dědictví vyčlenili pro žadatele 14 milionů korun.

Cep se nachází 12 kilometrů jižně od Třeboně v území chráněné krajinné oblasti CHKO Třeboňsko. Návsi vesnice vévodí rybníček a právě kaple sv. Jana Křtitele, která byla vybudována v letech 1869 až 1871. „Nedaleko se nachází oblíbené pískovny, takže v létě přes Cep jezdí velké množství turistů, kteří se obvykle zastaví na občerstvení v místní hospodě. A kaple s obnovenými varhany by pro ně mohla být dalším lákadlem,“ míní Vobejda.

Více informací o obci Cep naleznete ZDE

Informace o dotacích Jihočeského kraje jsou přístupné na webu Jihočeského kraje ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

AV ČR: Čeští mikrobiologové sestavili atlas rozšíření hub

22:11 AV ČR: Čeští mikrobiologové sestavili atlas rozšíření hub

Zakulacené hříbky, vysoké bedly nebo nápadně zbarvené muchomůrky. Tak si většina lidí představují zá…