Jihočeský kraj: Soutěže v třídění odpadů obcí kraje za rok 2020 už znají své vítěze

26.08.2021 15:11

Proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků soutěží obcí Jihočeského kraje ve třídění odpadů. Zástupci obcí a měst si v zasedací místnosti Secese na Krajském úřadu Jihočeského kraje převzali ceny od vyhlašovatelů soutěží, kterými jsou Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s. a Krajský úřad Jihočeského kraje. Ceny předávala Martina Filipová, ředitelka oddělení regionálního provozu EKO-KOM, a.s. společně s Mgr. Františkem Talířem, prvním náměstkem hejtmana Jihočeského kraje.

Jihočeský kraj: Soutěže v třídění odpadů obcí kraje za rok 2020 už znají své vítěze
Foto: kr-jihocesky.cz
Popisek: Jihočeský kraj

V roce 2020 probíhaly v Jihočeském kraji dvě soutěže - krajská soutěž Jihočeši třídí odpady 2020 (14. ročník) a Jihočeský okresní odpadový přebor 2020 (8. ročník). První soutěž je ještě rozdělena do 4 kategorií podle velikosti obcí a měst. V druhé soutěži, jak už název napovídá, soutěží obce a města ve třídění odpadů v rámci jednotlivých okresů Jihočeského kraje.

Do těchto klání bylo automaticky zařazeno všech 591 obcí kraje zapojených v systému EKO-KOM. Výsledky soutěže pořadatelé vypočítali ze čtvrtletních výkazů o celkovém množství a druzích vytříděných odpadů, které obce pravidelně posílají do výše zmíněného systému. Byla hodnocena celková výtěžnost ve všech základních komoditách, tedy plastu, papíru, skla a kovů přepočítaná na 1 obyvatele. Další plusové body pak soutěžící obce dostávaly v doplňkovém hodnocení za jiné než nádobové sběry papíru, za oddělený sběr čirého skla, za sběr nápojových kartonů a za zajištění dostatečné a dostupné sběrné sítě (tj. pro kolik obyvatel obce nebo města slouží 1 průměrné kontejnerové hnízdo).

„Třídění odpadů považuji v současné době za jeden z důležitých kroků k ochraně životního prostředí. Velice mě proto těší zájem obcí, které se do této soutěže zapojily. Vítězům nejen gratuluji, ale především děkuji za jejich přístup. Péče o náš kraj je naším společným úkolem a i díky nim jsou jižní Čechy tak krásné,“ uvedl Talíř.

V kategorii do 499 obyvatel se v soutěži Jihočeši třídí odpady 2020 umístily obce Heřmaň, Nevězice a Chobot. Poslední jmenovaná obec přebírala cenu i za rok 2019. 

V kategorii obcí, městysů a měst od 500 do 1 999 obyvatel si na pomyslnou bednu stoupli zástupci obcí Vacov, Roudná a Pištín. Z této trojice obhajovala nejvyšší umístění obec Roudná. 

Ve třetí kategorii od 2 000 do 7 000 obyvatel převzala gratulace města Blatná, Chýnov a Trhové Sviny, které jsou  v této kategorii již stálicí a na stupních vítězů se umisťují pravidelně. 

V kategorii největších jihočeských měst, tj. nad 7 000 obyvatel, vyhlašovatelé přivítali města Vimperk, Prachatice a Milevsko. Zajímavostí je, že tato trojice zopakovala pořadí z předešlého ročníku.

V soutěži Jihočeský okresní odpadový přebor 2020 vyhlásili pořadatelé tyto vítěze: v okrese České Budějovice Trhové Sviny, Čenkov a Dívčice, v okrese Český Krumlov Přední Výtoň, Mirkovice a Křemži, za Jindřichohradecký okres Horní Němčice, Březinu a Drunče, v okrese Písek Heřmaň, Minice a Nevězice, za okres Prachatice Kvildu, Borovou Ladu a Kubovu Huť, v okrese Strakonice Chobot, Hoslovice a Myštice a v posledním Táborském okrese Roudnou, Hodětín a Černýšovice.

V rámci slavnostního vyhlášení vítězů byla udělena ještě jedna cena - Ocenění za nejvýznamnější počin v oblasti nakládání, třídění a likvidace odpadů v Jihočeském kraji za rok 2020 s finanční odměnou 20 000 Kč. Komise složená ze zástupců Krajského úřadu Jihočeského kraje vybrala ze všech kandidátů Obec Kovářov. Díky snaze pracovníků obecního úřadu a aktivní účasti obyvatel obce na třídění odpadů se podařilo meziročně výrazně zvýšit množství vytříděných využitelných složek komunálních odpadů. V hodnocení krajské soutěže obcí Jihočeši třídí odpady tak Obec Kovářov dosáhla na 6. příčku.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Rallye Rejvíz po sedmé

22:07 Policie ČR: Rallye Rejvíz po sedmé

V Koutech nad Desnou se konalo další mezinárodní klání soutěže prvosledových hlídek .