Jihočeský kraj věnuje Královské kanonii premonstrátů 90 000 korun na konzervaci Milevského relikviáře

19. 2. 2021 12:39

Devadesát tisíc korun. Touto částkou se krajští radní ve čtvrtek 18. února rozhodli podpořit Královskou kanonii premonstrátů na Strahově v Praze. Konkrétně na I. etapu konzervace Milevského relikviáře, který skrýval hřeb použitý při ukřižování Ježíše Krista. Informoval o tom náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Pavel Hroch.

Jihočeský kraj věnuje Královské kanonii premonstrátů 90 000 korun na konzervaci Milevského relikviáře
Foto: kr-jihocesky.cz
Popisek: Jihočeský kraj
reklama

Podle Hrocha tím kraj vyhověl Královské kanonii premonstrátů na Strahově, která o dotaci v uvedené výši požádala. „V roce 2020 se podařilo ze středověkého trezoru ve zdi kostela sv. Jiljí v Milevsku vyzvednout zbytky dřevěného relikviáře zdobeného zlatem a obsahujícího část hřebu. Podrobnosti nálezu ukazují, že byl uctíván jako hřeb použitý při ukřižování Ježíše Krista – hřeb z Pravého kříže, tedy jedna z nejvzácnějších křesťanských relikvií na světě. Všechny části relikviáře byly převezeny do specializovaných laboratoří Archeologického ústavu AV Č v Brně a v prosinci 2020 byly zahájeny práce na konzervování jednotlivých částí a záchraně tohoto významného kulturního dědictví, které je nedílnou součástí kulturní památky Milevského kláštera. Vedle vlastní konzervace je potřeba udělat celou řadu doplňkových analýz, které zajistí naplánování správného konzervačního procesu i řadu indicií ke správné interpretaci nálezu,“ popsal náměstek hejtmana.

Anketa

Pokud by vláda vyhlásila totální a úplný lockdown na 14 dní, byli byste pro?

66%
34%
hlasovalo: 23082 lidí

První etapa spočívá ve vlastní konzervaci železného materiálu, rentgenové snímkování pro zjištění míry degradace železa a radiokarbonová datace dřevěných částí relikviáře. Ve druhé části bude následovat ověření prvních výsledků u dalších nezávislých laboratoří, zkoumání zbytku biologických materiálů na hřebu i dřevěných částech relikviáře, jejich datace pomocí radiokarbonové metody či osteologické a antropologické zkoumání zbytků ostatků nalezených při výzkumu.

Hroch pak připomněl, že vzhledem k unikátnosti celého projektu je připravena velkolepá medializace a projekt se již v této chvíli stává mezinárodním. „Podílejí se na něm Královská kanonie premonstrátů na Strahově, Milevský klášter, organizace Naše historie, Správa jeskyní ČR, Národní památkový ústav ČR, Archeologický ústav Akademie věd ČR Brno, Národní muzeum v Praze, Řád rytířů sv. Lazara Jeruzalémského a University of Cambridge a Jihočeský kraj. „Celkový rozpočet na projekt činí 120 tisíc korun,“ uzavřel náměstek hejtmana.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo financí: Úprava generálního pardonu, promíjejícího DPH, usnadní dodávky státu

22:54 Ministerstvo financí: Úprava generálního pardonu, promíjejícího DPH, usnadní dodávky státu

Ministerstvo financí předložilo na dnešní jednání vlády rozšíření generální pardonu rušícího DPH na …