Jihomoravský kraj: Dalších šest klientů se stěhuje do chráněného bydlení v Šanově

18.09.2019 13:52

Pro dalších šest klientů Zámku Břežany bylo v úterý 17. září 2019 otevřeno nové chráněné bydlení v Šanově na Znojemsku.

Jihomoravský kraj: Dalších šest klientů se stěhuje do chráněného bydlení v Šanově
Foto: Jihomoravský kraj
Popisek: Jihomoravský kraj

Tři nově vystavěné byty budou ode dneška sloužit klientům s lehkým mentálním hendikepem, kteří se díky dlouholetému bydlení v chráněném bydlení již natolik osamostatnili, že běžné denní činnosti, jako péče o vlastní osobu, nakupování, vaření, či cestování zvládají bez pomoci.

„V některých činnostech sice stále potřebují podporu či pomoc, které jim asistentky zajistí, avšak tato pomoc bude již v nižší intenzitě, než tomu bylo v prvních letech provozu chráněného bydlení. Díky přestěhování šesti klientů do nových bytů se uvolní místa ve stávajícím chráněném bydlení pro další klienty, kteří v současnosti bydlí v domově pro osoby se zdravotním postižením na zámku v Břežanech. Zde stále sdílí jeden pokoj čtyři i více klientů a v těchto podmínkách je problematické poskytovat péči a podporu individualizovanou formou,“ uvedl náměstek hejtmana Marek Šlapal.

Zámek Břežany, příspěvková organizace v současnosti poskytuje jak pobytové služby ústavního charakteru, tak služby komunitní. Od roku 2010 provozuje chráněné bydlení pro 11 osob v Šanově ve dvou rodinných domcích. Jelikož se klienti do této obce velice dobře začlenili, mají zde navázané přátelské i sousedské vztahy a obec je celkově k lidem s postižením přívětivá, Jihomoravský kraj v této lokalitě zakoupil tři nově vystavěné byty. Kupní cena za 3 přízemní byty se zahrádkou (každý pro 2 klienty) činí 6,6 milionu korun. Dále Jihomoravský kraj poskytl finanční prostředky na vnitřní vybavení bytů (kuchyňské linky, nábytek, domácí spotřebiče, drobné zařizovací předměty - nádobí, lůžkoviny, elektronika atd.) v celkové výši cca 1 milionu korun.

Dalším krokem v transformačním úsilí Zámku Břežany je dokončení výstavby v Hrušovanech nad Jevišovkou a Hostěradicích, kam se začátkem roku 2020 z Břežan přestěhuje celkem 24 klientů. Nové objekty budou mít charakter běžných rodinných domů (stavebně přizpůsobené specifickým potřebám osob s kombinovaným postižením), kde bude péče poskytována 24 hodin denně v domácnostech po šesti osobách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: Na co si dávat pozor při výběru skipasu

22:11 dTest: Na co si dávat pozor při výběru skipasu

Se zvyšujícím se počtem nových lanovek a vleků, rozšiřováním sjezdových tratí a propojováním lyžařsk…