Jihomoravský kraj: Lepší podmínky pro včelaře. Kraj podpoří i vinaře a ovocnáře

15.01.2023 12:28 | Tisková zpráva

Zlepšit podmínky pro eliminaci chorob včelstev, jako je varoáza, a dosáhnout samostatnosti v zásobování kvalitním včelím voskem. To jsou některé z letošních cílů dotačního programu „Podpora včelařství v Jihomoravském kraji pro rok 2023“. Ve středu (11. ledna 2023) ho schválili krajští radní.

Jihomoravský kraj: Lepší podmínky pro včelaře. Kraj podpoří i vinaře a ovocnáře
Foto: kr-jihomoravsky.cz
Popisek: Jihomoravský kraj - logo

V rozpočtu na něj kraj vyhradil téměř jeden a půl milionu korun. „Jižní Morava patří k nejvíce zavčeleným regionům Evropy. Máme tady přes pět tisíc zájmových včelařů, kteří pečují o zhruba šedesát tisíc včelstev. Je důležité, aby zůstávaly zdravé a silné. Včely mají díky opylování rostlin pro planetu obrovský význam. Jak řekl Albert Einstein: pokud zmizí, zbývají lidem jen čtyři roky života,“ vyzdvihl náměstek pro oblast regionálního rozvoje Jan Zámečník.

Program se skládá z pěti dotačních titulů (DT): na vzdělávání (350 tisíc korun); rozvoj volnočasových aktivit mládeže (100 tisíc korun); podporu výsadby medonosných rostlin a dřevin (300 tisíc korun); podporu zařízení pro získávání vosku ze včelího díla a voskových víček (300 tisíc korun); a technické zařízení pro ošetření včelstev proti varroáze (400 tisíc korun).

Radní dále schválili dotační program „Podpora vinařství, vinohradnictví, ovocnářství a zelinářství v Jihomoravském kraji pro rok 2023“. „Pro letošní rok jsme na něj vyčlenili 1,25 milionu korun. Chceme tak podpořit zájmové organizace včetně obcí, které se těmto odvětvím věnují,“ zmínil náměstek Jan Zámečník. Proti loňskému roku došlo k úpravě uznatelných výdajů – co se týče zařízení pro zpracování hroznů a vína. Více podrobností a další informace k programům budou zveřejněny na krajském dotačním portálu: https://dotace.kr-jihomoravsky.cz/ .

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Neudělali byste lépe, kdybyste Nekulu nahradil?

Jste personálně tak na dně, že vaším nejlepším nominantem na ministra je Nekula? Podle mě by bylo trefnější, kdyby se jmenoval Nekňuba, soudě podle toho, jak si jako ministr vede

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Pokus vraždy - obvinění 2 osob

22:02 Policie ČR: Pokus vraždy - obvinění 2 osob

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (N…