Jihomoravský kraj dokončil očkování první dávkou vakcíny v sociálních zařízeních a začíná očkovat i terénní pracovníky

28.01.2021 18:47

K dnešnímu dni (28.1.2021) Jihomoravský kraj díky mobilním týmům dokončil očkování první dávkou vakcíny proti nemoci Covid-19.

Jihomoravský kraj dokončil očkování první dávkou vakcíny v sociálních zařízeních a začíná očkovat i terénní pracovníky
Foto: kr-jihomoravsky.cz
Popisek: Jihomoravský kraj - logo
reklama

„Celkem se jedná o více než 6600 naočkovaných klientů, klientek a personálu v krajských sociálních zařízeních. Krajské mobilní očkovací týmy začnou podávat i druhou dávku vakcíny. Předpokládáme, že pobytové služby v rámci kraje, a to bez ohledu na to, kdo je zřizuje, budeme mít naočkované během následujících 3 týdnů. Pro ně máme vakcíny zajištěné,“ shrnula vývoj Jana Leitnerová, radní JMK pro sociální oblast.

Kraj se chce nyní zaměřit i na očkování pečovatelů a pečovatelek v přímé péči, kteří pracují s klienty v terénu. „Jedná se o více jak 1400 lidí, kteří jezdí přímo do domácností ke klientům, často fungují také v domech s pečovatelskou službou (DPS). Také chceme zajistit očkování v chráněných bydleních v kraji,” doplnila Leitnerová a připomněla: „Pro to, abychom všechny zájemce mohli naočkovat ale nyní potřebujeme hlavně dostupné vakcíny. To se ukazuje jako největší překážka, která bohužel leží na bedrech státu.”

Objevila se také informace, že očkování seniorů (mimo centrální registrační systém) žijících v DPS posvětil tento týden premiér Andrej Babiš, který připustil, že domy s pečovatelskou službou je možné očkovat podobně jako pobytové služby. „Na kraj to klade zvýšené nároky ve chvíli, kdy bojujeme s nedostatkem vakcín. Rádi bychom vyhověli co nejdřív co největšímu počtu zájemců, ale v první řadě musíme definovat jasná kritéria na základě kterých budeme moci vakcínu poskytnout i v těchto zařízeních. Na tom nyní pracujeme,” uzavřela Leitnerová.

Dům s pečovatelskou službou je určen pro osoby v důchodovém věku či osoby, které jsou plně invalidní a potřebují pečovatelskou službu. DPS zpravidla zřizují jednotlivé obce a jejich klienti mají s obcemi sjednanou řádnou nájemní smlouvu. Nespadají tedy do péče kraje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní lesy zahajují Dny za obnovu lesa, konat se bude na dvě stě akcí po celé republice

18:02 Státní lesy zahajují Dny za obnovu lesa, konat se bude na dvě stě akcí po celé republice

Dvě stovky pracovních Dnů za obnovu lesa připravily Lesy ČR pro veřejnost na letošní jaro a léto. Te…