Jihomoravský kraj vyhlásí tři nové přírodní památky

26.01.2023 9:15 | Tisková zpráva

Radní odsouhlasili vznik nových přírodních památek Saufang, Týnecké fleky a Kostická čista. Důvodem ke zpracování záměrů na vyhlášení těchto zvláště chráněných území je výskyt evropsky významných druhů a evropsky významných stanovišť.

Jihomoravský kraj vyhlásí tři nové přírodní památky
Foto: kr-jihomoravsky.cz
Popisek: Jihomoravský kraj - logo

Předmětem ochrany v lokalitě Saufang jsou zachovalé ekosystémy různého charakteru (zaplavované louky, lužní lesy, vodní a mokřadní společenstva), přičemž výše uvedené ekosystémy jsou zároveň také stanovištním předmětem ochrany evropsky významné lokality Soutok – Podluží. V okolí Týneckých fleků se nachází zachovalé zbytky starého porostu lužního lesa s výskytem celé řady kriticky a silně ohrožených a zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů. Na Kostické čistě se nachází zachovalý komplex vlhkých periodicky zaplavovaných luk, mokřadních stanovišť vázaných na mrtvá ramena, tůně a vodní kanály a porostů lužního lesa.

„Vybrali jsme tyto významné jihomoravské lokality s cílem zajistit jejich adekvátní péči a ochranu. Vyhlášení přírodních památek jsme konzultovali s obcemi a zapracovali jejich připomínky. Pro zvláště chráněná území Saufang, Týnecké fleky a Kostická čista byly zpracovány také návrhy plánů následné péče, abychom pomohli lépe chránit a regenerovat jejich přírodní fond,“ uvádí náměstek pro životní prostředí Lukáš Dubec.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Celníci v průběhu čtyř dnů odhalili ve čtyřech regionech migranty

7:44 Celní správa: Celníci v průběhu čtyř dnů odhalili ve čtyřech regionech migranty

Příslušníci Celní správy ČR při výkonu svých kompetencí v silniční dopravě v uplynulých čtyřech dnec…