Jihomoravský kraj vysoutěží nového železničního dopravce efektivněji

10.03.2021 16:09

Rada Jihomoravského kraje schválila koncepci zajištění železniční dopravy po ukončení stávající smlouvy o veřejných službách, protože stávající smlouva mezi JMK a Českými dráhami, a. s., je uzavřena pouze do prosince 2022.

Jihomoravský kraj vysoutěží nového železničního dopravce efektivněji
Foto: kr-jihomoravsky.cz
Popisek: Jihomoravský kraj - logo
reklama

Radní se rozhodli rozdělit soutěž o železničního dopravce do dvou samostatných částí. Při první části se soutěží dopravce, který bude využívat soupravy vlaků, které nakoupil do svého vlastnictví Jihomoravský kraj. V druhé části se bude soutěžit dopravce, který obslouží železniční linky vlastními soupravami.

„Schválili jsme soutěžení do dvou samostatných nabídek, abychom zvýšili konkurenční prostředí mezi dopravci. V minulosti se přihlásily pouze ČD, protože nikdo jiný nedisponoval dostatečným počtem vlakových souprav. Takto se může zapojit více provozovatelů, kteří nabídnou výhodnější podmínky a kraj ušetří,“ shrnul hlavní výhody rozdělení nabídek Jiří Crha – radní Jihomoravského kraje pro oblast dopravy.

Anketa

Je Miloš Zeman dobrým prezidentem? (Ptáme se od 10.3.2021)

79%
21%
hlasovalo: 38973 lidí

Právě úspora výdajů z rozpočtu byla hlavním argumentem, proč se radní přiklonili k této variantě. Pokud by se soutěžil celý kraj jako celek, tak by dopravce musel vlastnit, případně zajistit, všechny vlakové soupravy samostatně.

„Dopravců, kteří disponují vlastní železniční vozbou nutnou k provozování dopravy na linkách, kde kraj neposkytne nová železniční vozidla, je opravdu málo. Rozhodli jsme se proto využít nákup vlaků jako výhodu a umožnit tak příchod novým provozovatelům, kteří mohou nabídnout výhodnější podmínky,“ doplňuje radní Crha.

Plán kraje počítá s tím, že linky s krajskými vlaky zahájí provoz nejdříve v prosinci 2023. U nabídkového řízení, kterým se budou soutěžit výkony na ostatních železničních linkách, se počítá se zahájením provozu v prosinci 2025.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP: Praha vybere vítěze inovačního maratonu #NakopniPrahu 2

11:28 MHMP: Praha vybere vítěze inovačního maratonu #NakopniPrahu 2

Finalisté druhého ročníku Pražského inovačního maratonu #NakopniPrahu 2 se sejdou v sobotu 26. červn…