Jubilejní 100. sezóna Národního divadla moravskoslezského

28.02.2018 19:40 | Zprávy

Vizuálním symbolem sezóny 2018/2019 je číslice sto, která odkazuje na 100. divadelní sezónu Národního divadla moravskoslezského. Číslici tvoří názvy divadla, které se v průběhu let proměňovaly. Dramaturgie všech čtyř souborů 100. divadelní sezóny bude jedinečná v tom, že všechny premiérové tituly se celých 99 sezón na repertoáru divadla neobjevily.

Jubilejní 100. sezóna Národního divadla moravskoslezského
Foto: ndm.cz
Popisek: Národní divadlo moravskoslezské

„Tato 100. sezóna završuje prvních sto let historie našeho divadla, které je nejstarší a největší kulturní institucí v Ostravě, působící kontinuálně (přes několik změn svého názvu) od roku 1919! Dramaturgie všech čtyř našich uměleckých souborů dostala při přípravě sezóny jednoznačné zadání: připravit tituly nových premiér pouze z děl, která se na našem jevišti v předcházejících 99. sezónách dosud nehrála,“ uvádí ředitel NDM Jiří Nekvasil. Pro diváky je tedy připraven pozoruhodný výběr děl zejména klasických autorů, pocházejících převážně z 19. a 20. století, nechybí ale ani tvorba novější, vzniklá v jedenadvacátém století.

OPERA

První operní premiérou, kterou divadlo představí ostravskému publiku, bude opera Osud Leoše Janáčka. „Uvedením této opery se stane NDM teprve druhým divadlem na světě, kde bylo v průběhu jeho historie uvedeno kompletní operní dílo Leoše Janáčka, a to navíc v roce, kdy proběhnou oslavy životního jubilea tohoto významného českého skladatele v rámci celoročního projektu Janáček Ostrava 2018,“ říká hudební ředitel opery NDM Jakub Klecker.

Výročí 100 let od vzniku republiky oslaví soubor opery Prvorepublikovým galakoncertem a prostřednictvím československé koprodukce NDM se Slovenským národním divadlem uvede inscenaci Pucciniho Triptychu.

Na linii Operních hitů 20. století navazuje soubor nejslavnějším surrealistickým dílem Bohuslava Martinů Julietta aneb Snář v režii tandemu SKUTR.

„Poslední premiérou naší operní sezóny bude velká francouzská opera Robert ďábel z pera Giacoma Meyerbeera s mohutnými sbory i baletními výstupy. V čele inscenačního týmu se představí dva mladí umělci, dirigent Robert Kružík a režisér Dominik Beneš, který s operou i baletem NDM bude spolupracovat poprvé,“ dodává Klecker.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

JUDr. Vojtěch Filip byl položen dotaz

Vy opravdu věříte tomu, že mají komunisté ještě nějakou budoucnost?

Vždyť vám nepomohlo ani přejmenování, do sněmovny jste se zas nedostali a teď nevím přesně, ale nemáte ani žádného senátora nebo třeba hejtmana. A myslíte, že by měl stranu vést někdo jiný než Konečná? Kdo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Tendr skončil, čtyřicet zakázek mohou partneři v lednu začít plnit

22:03 Lesy ČR: Tendr skončil, čtyřicet zakázek mohou partneři v lednu začít plnit

Všech 40 smluv uzavřely Lesy ČR se 13 lesnickými společnostmi, které uspěly v letošním lesnickém ten…