Jubilejní padesátá výstava přibližuje 25 let Armády České republiky

08.02.2018 8:42

Před budovou Generálního štábu Armády České republiky byla ve čtvrtek 1. února zpřístupněna veřejnosti výstava nazvaná „25 let existence Armády České republiky 1993-2018“. Jejími autory jsou pracovníci Vojenského historického ústavu Praha Prokop Tomek, Jindřich Marek a Jan Šach. Zároveň jde o jubilejní padesátou výstavu, která se od roku 2008 před budovou Generálního štábu v Praze 6 na Vítězném náměstí pořádá.

Jubilejní padesátá výstava přibližuje 25 let Armády České republiky
Foto: VHÚ
Popisek: Vernisáž výstavy „25 let existence Armády České republiky 1993-2018“
reklama

Výstavu zahájil náčelník Generálního štábu Armády České republiky, armádní generál Josef Bečvář. Vernisáže se zúčastnili mnozí představitelé veřejného a politického života. Zároveň zde byla připomenuta již devět let trvající tradice těchto výstav, z nichž první byla představena veřejnosti v září roku 2009. Drtivou většinu z pěti desítek expozic přitom připravil Vojenský historický ústav Praha. Jeho ředitel, plukovník Aleš Knížek, také tuto skutečnost ve svém projevu zmínil a poděkoval všem pracovníkům VHÚ, kteří přispěli a nadále přispívají k úspěšné realizaci celého projektu.

V rámci vernisáže výstavy 25 let existence Armády České republiky 1993-2018 byli také oceněni dva pracovníci VHÚ. Náčelník Generálního štábu Armády České republiky Josef Bečvář odměnil pamětní medailí historika Jindřicha Marka a Adélu Zemanovou, kteří se na mnoha expozicích umístěných před Generálním štábem autorsky podíleli.

Armádní generál Josef Bečvář ve svém úvodním projevu k expozici 25 let existence Armády České republiky 1993-2018 mimo jiné zmínil: „Armáda České republiky nevznikla na zelené louce. Nacházela se ve stádiu přerodu a musela nejprve překonat transformaci ze síly připravující se k nesmyslnému boji v rámci bipolárního světa. Rodila se za vážné situace dělení státu, ale přes všechny obtíže si vždy uchovávala profesionální základ a hlavní schopnosti.

Hodně bylo vykonáno v oblasti strategických rozhodnutí a zapojení do nových spojeneckých struktur. Mnoho se zlepšilo v otázce vybavení, kde nás toho ale ještě hodně čeká. Dokázali jsme si získat důvěru občanů a přesvědčit o smyslu existence.

Za cenu největších obětí jsme se na zahraničních misích podíleli na odstraňování vážných bezpečnostních rizik a spolehlivostí si vybudovali respekt spojenců. Doma jsme si získali důvěru profesionalitou i obětavou pomocí občanům při živelných pohromách. Máme profesionální armádu s tisíci výborně připravených odborníků. Stoupla vážnost vojenské profese a důvěra občanů v ozbrojené síly.“

Na závěr generál Bečvář zmínil: „Přeji si, aby z této výstavy bylo patrné to hlavní: sloužíme své vlasti a jejím občanům. Jsme hrdí na svou vlast jako na demokratickou zemi, která plní své závazky k občanům i světu.“

Jeden ze tří spoluautorů výstavy, historik Prokop Tomek, výstavu a práci na ní charakterizoval: „Shrnout 25 let složitého vývoje a bohaté činnosti ozbrojených sil České republiky na 22 výstavních panelech nebyl snadný úkol. Snažili jsme se ukázat alespoň klíčové momenty tohoto období a charakteristické rysy různých specializací. Výstava je částečně o historii, ale také o současnosti a budoucnosti. Soustředili jsme se také na obrazové přiblížení života armády. Naštěstí jsme měli na výběr velké množství mimořádných fotografií.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Češi, kteří převezmou velení mise v Mali, už jsou na místě

22:03 Armáda ČR: Češi, kteří převezmou velení mise v Mali, už jsou na místě

Ve čtvrtek 28. května přiletěla do Mali poslední část čtyřicetičlenné skupiny příslušníků resortu ob…