K jádru věci a bez zbytečných vytáček - Český rozhlas Jazz spouští nový formát videorecenzí

21. 2. 2018 11:40

Stanice ČRo Jazz spouští od středy 21. února nový videorecenzní formát s názvem Jazz Test, který přinese názory předních hudebních kritiků. Je určen všem, kteří mají rádi jazz, ale nevyznají se v záplavě nových desek, které přichází na trh. Sledovat jej můžete na YouTube kanále a webu jazz.rozhlas.cz.

K jádru věci a bez zbytečných vytáček - Český rozhlas Jazz spouští nový formát videorecenzí
Foto: red
Popisek: Český rozhlas
reklama

„Inspirovali jsme se fenoménem YouTuberů, kteří často hodnotí po svém vše od aut po ponožky. Dobře zhodnotit jazzovou desku ve třech minutách ale tak jednoduché není,“ říká Petr Vidomus, dramaturg ČRo Jazz.

Stanice oslovila respektované hudební publicisty se zadáním stručně a poutavě představit vybranou jazzovou nahrávku. „Nebylo to úplně snadné, protože jazzových publicistů je stále méně, navíc ne všichni se cítí na jistou exhibici před kamerou,“ vysvětluje Vidomus.

Prvního dílu Jazz Testu se ujal publicista Tomáš S. Polívka, který vedle ČRo Jazz spolupracuje s Lidovými novinami, časopisy UNI nebo Harmonie. V recenzi zhodnotil aktuální album americké jazzové zpěvačky a basistky Esperanzy Spalding (Exposure) - ZDE. To je pozoruhodné tím, že se vzniklo bez předchozí přípravy za sedmdesát sedm hodin, navíc v rámci živého videostreamu. Kromě toho byla deska vyprodána ještě předtím, než byla samotná nahrávka dokončena.

U příležitosti spuštění Jazz Testu byly na YouTube kanálu stanice Jazz (ZDE) uveřejněny k dnešnímu dni dva díly - v tom druhém se stejný recenzent věnuje desce Chinese Butterfly (ZDE), kterou spolu vytvořili Chick Corea a Steve Gadd. Na další díl Jazz Testu se pak fanoušci mohou těšit zase za čtrnáct dní.

„Hudby je dnes všude tolik, že se v tom množství občas ztrácí i na slovo vzatí odborníci. Věřím, že Jazz Test pomůže fanouškům jazzu v hledání kvalitní muziky, protože mám za to, že lepší je začínat od prověřených desek, než se prodírat hromadou těch průměrných,“ dodává dramaturg stanice a zároveň autor tohoto projektu.

V zahraničí nejsou videorecenze jazzových nahrávek ničím neobvyklým, v Česku se však jedná o první pokus, navíc v profesionální zvukové i obrazové kvalitě.

Český rozhlas Jazz vysílá v digitálních sítích od roku 2013. Věnuje se všem podobám jazzu v širokém rozpětí od jeho počátků po aktuální fúze.

Nový videoformát můžete sledovat můžete na YouTube kanálu a webu ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy: Vrcholové vedení posílí o zkušeného manažera

22:54 České dráhy: Vrcholové vedení posílí o zkušeného manažera

Vrcholové vedení Českých drah posílí o zkušeného manažera. Dozorčí rada společnosti na svém řádném z…